• Anasayfa
  • >
  • Avrupa
  • >
  • Meclis Dışişleri Komisyonları Zirvesi Kosova’da başladı

Meclis Dışişleri Komisyonları Zirvesi Kosova’da başladı

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

Avrupa Ülkeleri Meclis Dışişleri Komisyonları Zirvesi, Kosova’nın başkenti Priştine’de başladı.

Kosova Meclisi Dışişleri Komisyonu tarafından Priştine’deki bir otelde düzenlenen zirveye Avrupa Parlamentosunun (AP) yanı sıra Avrupa ülkelerinin meclis dışişleri komisyonlarından temsilciler katıldı.

Kosova Meclis Başkanı Kadri Veseli, burada yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği’nin (AB) içinde bulunduğu zor döneme rağmen Kosova’nın önceliğinin AB entegrasyonu olduğunu ifade etti.

Kosova’nın iyi komşuluk politikasına güçlü bir şekilde bağlı olduğunu belirten Veseli, “Son yıllarda kuzeydeki komşumuz Sırbistan ile karşılıklı tanıma yolunu açacak olan ilişkilerimizin normalleşmesi için açık bir diyalog halindeyiz.” dedi.

AB’nin Kosova Özel Temsilcisi Nataliya Apostolova da AB olarak diğer Balkan ülkeleri gibi Kosova’da da geleceğin inşası için destek olmaya ve yatırım yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Kosova’nın gözle görülür ilerleme kaydettiğine işaret eden Apostolova, Kosova’nın vize serbestisi için gereken 95 kriterden 93’ünü yerine getirdiğini kaydetti.

Apostolova, vize serbestisi için “anahtarın” Kosovalı siyasetçilerin elinde olduğunu ifade etti.

AP Kosova Raportörü Tanja Fajon da Kosova’nın yolsuzlukla mücadelede önemli bir gelişme kaydettiğini belirterek bu yönde atılan adımların devam etmesi gerektiğini söyledi.

“Demokrasimizi koruduğumuz için bizi çok eleştirdiler”

Zirveye katılan TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi Hasan Basri Kurt da AB’nin son yıllarda güvenirliliğini kaybettiğini, bu yüzden yeni bir yaklaşım oluşturması gerektiğini ifade etti.

Yasa dışı göçe de değinen Kurt, birçok AB ülkesinin sınırlarını kapatmak istediği dönemde Türkiye’nin sığınmacıları kabul ettiğini vurguladı.

Kurt, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimin ardından hemen tepki beklediklerini ancak bazı ülkelerin darbe girişimine karşı sessizliklerinin Türkiye’yi hayal kırıklığına uğrattığını belirtti.

AB’nin küresel bir etkiye sahip olması için kapılarını açık bırakması gerektiğine işaret eden Kurt, “Demokrasimizi koruduğumuz için bizi çok eleştirdiler. Hiç kimse benzer eleştirileri Fransa olağanüstü hal ilan ettiğinde ifade etmedi. Türk halkı bunu çifte standart olarak görüyor.” dedi.

İki gün sürecek zirvede, AB’nin genişleme perspektifleri, Balkan ülkeleri arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesi, göç krizi ve bölgede terör ve aşırıcılıkla mücadele konuları ele alınacak.

(AA)

Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir