• Anasayfa
  • >
  • Dünya
  • >
  • “Rum tarafı istemiyorsa bekleyecek halimiz yok”

“Rum tarafı istemiyorsa bekleyecek halimiz yok”

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum tarafının isteksizliği nedeniyle Kıbrıs Türk halkının ambargolar altında bir yaşam sürmesinin adil bir durum olmadığını belirterek, “Rum tarafı istemiyorsa gönüllerinin olmasını bekleyecek halimiz yok.” dedi. 

Akıncı, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 43’üncü yıl dönümü dolayısıyla Bayrak Radyo Televizyonundan (BRT) yaptığı açıklamada, Rum tarafının 1964’ten beri ele geçirdiği ve tek toplumlu hale getirdiği tanınmış devlet erkini paylaşmakta sorun yaşadığını, muhtemel bir çözümün en temel ilkesini içine sindirmekte zorlandığını söyledi.

İsviçre’nin Crans-Montana kasabasında yapılan Kıbrıs Konferansı’nda çok arzu ettikleri halde olumlu bir sonuca varılamamasında kendilerinin sorumluluğu olmadığını dile getiren Akıncı, çözüm arayışlarında güvenliğe özen gösterdiklerini ama bunu diğer taraf için tehdit unsuru olmayacak ölçülerde değerlendirdiklerini ifade etti.

Cumhurbaşkan Akıncı, Rum tarafının “Sıfır asker, sıfır garanti” söylemini benimseyemeyeceklerini belirterek, “Biz varılacak anlaşma hükümleri uygulandıkça, iş birliği ve güven duygusu arttıkça, askeri boyutu azalan bir anlayış sergiledik.” diye konuştu.

 “Kıbrıs’ta çözüm isteyen taraf Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye’dir”

Rum tarafı ve Yunanistan’ın bu günlerde “güvenlik ve garantiler” konularını konuşabilmiş olmayı kendilerinin büyük bir başarısı olarak takdim etmeye çalıştığına dikkati çeken Akıncı, “Bunun Rum tarafının başarısıyla uzaktan yakından bir ilgisi yok. Kıbrıs’ta çözüm isteyen taraf Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye’dir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Rum tarafının isteksizliği nedeniyle Kıbrıs Türk halkının ambargolar altında bir yaşam sürmesi adil bir durum değil. Rum tarafı istemiyorsa gönüllerinin olmasını bekleyecek halimiz elbette yok. Kendi evimizin içini düzenleme çabasını hiç ertelemeden ama bu adada barış içinde bir geleceği inşa etme sorumluluğundan da vazgeçmeden yolumuza devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

 “Rum tarafı çözüm kararlılığı gösteremedi”

Akıncı, “Kıbrıs Türk tarafının, toprak düzenlemesi gibi alanlarda dahi Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterinin beklediği açılımları makul ölçülerde yapabileceğini kanıtlamasına ve Türkiye’nin de ‘güvenlik ve garantiler’ boyutunda esneklik yapabileceğini göstermesine rağmen Rum tarafının çözüm kararlılığı gösteremediğine” dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Biz başından beri Kıbrıs’ın iki eşit kanadından birisi olmak için uğraş verdik. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin olası bir çözümle iki eşit kurucu devletten birisine dönüşmesine hazır olduğumuzu belirttik. Dolayısıyla çözümle birlikte Kıbrıs’ı birleştiren iki eşit ortaktan biri olma yönündeki vizyonumuz çok açıktır. Kıbrıs’ın bir bütün olarak da Türkiye ile dost bir coğrafya olmasını da önemsedik. Bunun yalnız bizim için değil, Kıbrıs Rum halkı için de önemli bir kazanım olacağını değerlendirdik.

Bunca yıldır ne yazık ki Rum tarafı eşit bir ortaklığı değil, adanın tek hakimi olmayı ve buna engel olarak gördüğü Türkiye’den kurtulmayı kendine ana hedef olarak görmüş ve planlamalarını bu yönde kurgulamıştır. Kıbrıs Türk tarafının statüsünün yükselmesi korkusunu da abarttıkça abartmıştır. O kadar ki bu korku cep telefonlarının iki tarafta çalışmasına olanak tanımadığı gibi elektrik şebekelerinin kalıcı olarak bağlanmasına da engel olmuştur.”

Cumhurbaşkanı Akıncı, geçen zamanın ayrılıkları artırdığını ve ayrılığın giderek daha da pekişeceğini vurgulayarak, “Önümüzdeki dönemde Kıbrıs Türk tarafı olarak gerek kendi içimizde gerekse Türkiye ile başlattığımız değerlendirmelerimizi sürdüreceğiz. Serinkanlı ve gerçekçi olacağız. Kıbrıs Türk halkının, sizlerin mutlu ve huzurlu bir geleceğe ulaşmasından başka bir hedefimiz yoktur.” diye konuştu.

(AA)
Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir