• Anasayfa
  • >
  • Dünya
  • >
  • Siber: “Kadınlara yönelik ambargo büyük ayıp”

Siber: “Kadınlara yönelik ambargo büyük ayıp”

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) ilk kadın Başbakanı olan, 4 yıldır Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı görevini yürüten Sibel Siber, kadınlara ekonomi, spor ve diğer alanlarda uygulanan ambargoların büyük bir ayıp olduğunu belirterek “Bir ülkeyi tanırsınız veya tanımazsınız. Ama bir ülkede demokratik bir yaşam varsa o varlığa ambargolar koyarak insan haklarına aykırı davranamazsınız.” dedi.

Siber, yaptığı açıklamada, meclis başkanı olarak büyük bir sorumluluk isteyen, aynı zamanda da onur verici bir görev yaptığını ifade ederek KKTC’de ilk kadın Başbakan olarak anılmanın kendisi için ayrı bir yeri olduğunu dile getirdi.

 “KKTC kadın hakları olarak iyi bir noktada”

Siber, KKTC’nin kadın hakları konusunda çok iyi noktada olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

“Meslek gruplarındaki dağılıma baktığımızda, hakimlerde, öğretmenlerde, doktorlarda çok iyi bir oran var. Ama siyasete baktığınız zaman toplumsal cinsiyet eşitliği yönünden tam da olmamız gereken noktada değiliz. Meclisimizde 50 milletvekili var. 50 milletvekili içinde sadece 4 kadın var. Hükümette kadın bakan göremiyoruz. Hiçbir siyasi parti genel başkanı kadın değil. Hiçbir belediye başkanı kadın değil. Kadın yönetici sayısının düşük olduğunu göreceksiniz. Henüz siyasette olmak istediğimiz noktada değiliz.”

Sibel Siber, kadınların üzerinde büyük sorumluluk bulunduğunu söyleyerek kadının çocuğuna ve evine karşı sorumlulukları olduğunu ve bunları yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

 “Siyasete atılmak için çocuklarımın büyümesini bekledim”

Siyasete atılmak için çocuklarının büyümesini ve üniversiteye gitmesini beklediğini anlatan Siber, “Siyasetin yanında çok severek çalıştığım bir mesleğim var, doktorluk mesleğim. Halkla ilişkileri olan, insanlara hizmeti olan ve birçok duygu yaşatan bir meslek. Dolayısıyla meslekten tam olarak koptuğumu söyleyemem. Hasta doktor ilişkisi öyle bir duygudur ki sizi hastalarınıza bağlar. Vakit bulduğum aralıklarda hastalarıma vakit ayırıyorum.” dedi.

“Kadınlara fırsat tanınırsa başarılı olurlar”

Meclis Başkanı Siber, kadınlara fırsat tanınırsa başarılı olduklarını vurgulayarak KKTC’de başkanları ve yöneticileri kadın olan işletmelerin bulunduğunu, vergi rekortmeni kadınlar gördüklerini hatırlattı.

Siber, kadınlara ekonomi, spor ve diğer alanlarda uygulanan ambargoların büyük bir ayıp olduğunu belirterek “Bir ülkeyi tanırsınız veya tanımazsınız. Ama bir ülkede demokratik bir yaşam varsa o varlığa ambargolar koyarak insan haklarına aykırı davranamazsınız. Bugün geldiğimiz çağdaş dünyanın bunu kabul etmesi yanlıştır. Bizim önümüzü kapatmazlarsa çok daha iyi noktalara geleceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

(AA)
Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir