Stanisic ve Simatovic yeniden yargılanıyor

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

Eski Sırbistan Devlet Güvenlik Şefi Jovica Stanisic (66) ve yardımcısı Franko Simatovic (67), Hollanda’nın Lahey kentindeki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinde (ICTY) bugün yeniden yargılanmaya başladı.

Bosna Hersek ve Hırvatistan’da 1991-1995 yıllarında sivillere yönelik katliamlar yapmakla suçlanan iki Sırp hakkında 29 Mayıs 2013’te verilen “delil yetersizliğinden beraat” kararını bozan ICTY Temyiz Konseyi, 2015 yılındaki kararında Stanisic ve Simatovic’in yeniden yargılanmasına hükmetmişti.

ICTY Savcılığı, 28 Haziran 2013’te mahkemenin beraat kararına itiraz ederek, Temyiz Konseyinin Stanisic ve Simatovic’in iddianamedeki tüm suçlamalardan sorumlu tutulmasını talep etmişti.

İkilinin yeniden yargılanmasında, ilk davadaki iddianame geçerli olacak.

Beraat kararının ardından Sırbistan’da ikamet etmeye devam eden Stanisic ve Simatovic, Temyiz Konseyinin kararının ardından, 2015 yılının kasım ayında Scheveningen Cezaevi’ne dönmüştü.

Stanisic ve Simatovic ilk kez 2003’de Sırp polisinin düzenlediği “Kılıç” kod adlı operasyon kapsamında yakalanarak, aynı yıl Lahey’e nakledilmişti. Çıktıkları ilk duruşmada suçsuz olduklarını savunan ikilinin davaları 2009’da görülmeye başlanmıştı.

Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede iki sanık hakkında müebbet hapis cezası talebinde bulunulurken, Stanisic ve Simatovic insanlığa karşı suç işlemek, savaş kurallarına uymamak, Hırvatistan ve Bosna Hersek’te katliamlar yapmak ve insanları zorla sürgüne göndermekle suçlanıyor.

Sanıkların sağlık sorunlarından dolayı birkaç kez ertelenmek zorunda kalan davada, mahkeme, Bosna’daki savaş süresince binlerce kişinin hayatına mal olan katliama iştirak etmekle suçlanan iki sanık hakkında, 2013 yılında delil yetersizliğinden beraat kararı vermişti.

Savcılığın 1991-1995 yıllarında yaşanan savaşta etnik temizlik, cinayet ve insanları zorla sürgüne göndermekle suçladığı iki sanığın, “Arkan’ın Kaplanları” ve “Akrepler” adlarıyla anılan, yerleşim birimlerine baskın düzenleyerek Sırp olmayanları öldüren milis grupların kurucuları oldukları ileri sürülmüştü.

(AA)
Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir