• Anasayfa
  • >
  • Dünya
  • >
  • Tataristan-Türkiye Dostluk Derneğinin 25. kuruluş yıl dönümünü

Tataristan-Türkiye Dostluk Derneğinin 25. kuruluş yıl dönümünü

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

Tataristan-Türkiye Dostluk Derneği’nin 25. kuruluş yıl dönümü, Rusya’nın Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da kutlandı.

Törene, Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu Turhan Dilmaç, Tataristanlı milletvekilleri, Tataristan-Türkiye Dostluk Derneği Başkanı Firdüs Fethelislamov, iş adamları, belediye başkanları ve davetliler katıldı.

Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu Turhan Dilmaç, Tatarca yaptığı konuşmasında, Türkler ile Tatarların kardeşliğinin Türk kağanlığına kadar dayandığını bildirdi.

Tataristan ile Türkiye arasındaki kültürel ilişkilerle birlikte ekonomik ilişkilerin de her geçen gün geliştiğinin altını çizen Dilmaç, “Şu anda Tataristan’da Türkiye’nin en büyük on fabrikası çalışıyor. Bu fabrikaların toplam yatırımları yaklaşık iki milyar doları oluşturuyor. Bizim amacımız- Türklerin akrabaları olan Tatarları ve Tatarların da kardeşleri olan Türkleri daha yakından tanımalarını sağlamaktır.” dedi.

Fettullahçı Terör Örgütü’ne de değinen Dilmaç, “Tataristan’da ve Rusya’da FETÖ’nün korkunçluğunu insanlar biliyor. Yine de bu konuda dikkatli olunmalı ve herhangi bir konuda ilk önce Başkonsolosluk ile irtibatta olmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Tataristan-Türkiye Dostluk Derneği Başkanı Firdüs Fethlislamov da amaçlarının Tataristan’da Türk kültürünü, edebiyatını, sanatını tanıtmak, sergiler düzenlemek, Türk öğrencilerini buraya getirmek ve benzer faaliyetlerde bulunmak olduğunu söyledi.

Fethlislamov Türkçe konuşarak, “Biz kardeş halklarız. Dedelerimiz aynı dilde konuşmuş. Eskiden Türkiye’de neşredilen kitapları Kazan’da okuyabilmişler. Kazan’da çıkan gazete, dergileri İstanbul’da okumuşlar. Biz bu işi devam etmeliyiz.” dedi.

Etkinlik Tataristanlı sanatçıların Türkçe ve Tatarca parçaları seslendirmeleri ve konuklara yapılan yemek ikramı ile son buldu.

(AA)
Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir