• Anasayfa
  • >
  • Avrupa
  • >
  • Türk şirketi, Kosova’da madencilik yatırımına hazır

Türk şirketi, Kosova’da madencilik yatırımına hazır

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

Türk şirketi Esan tarafından, Kosova’da düzenlenen kurumlararası toplantıda, bu ülkenin madencilik sektöründe yapılması planlanan yatırım projeleri hakkında sunum yapıldı.

Başkent Priştine’deki hükümet binasında gerçekleştirilen toplantıya, Kosova Ekonomik Kalkınma Bakanı Blerand Stavileci, Ticaret ve Sanayi Bakanı Hikmete Bayrami ve şirket temsilcileri katıldı.

Ekonomik Kalkınma Bakanı Stavileci, burada yaptığı konuşmada, 8 Şubat’ta yürürlüğe giren Stratejik Yatırımlar Yasası’nın madencilik sektöründe faaliyet gösteren şirketlere yeni imkanlar sunduğunu ifade etti.

Madencilik alanında daha fazla yatırım çekmek adına çalışmalar yaptıklarını dile getiren Stavileci, yürürlüğe giren yasayı ve yatırımcıları madencilik sektörünün gelişimi için fırsat olarak gördüklerini kaydetti.

Ticaret ve Sanayi Bakanı Bayrami de Stratejik Yatırımlar Yasası’nın kapsamından söz ederek, Esan ile projenin fizibilitesi hazırlandıktan sonra “stratejik yatırımcı” statüsü ile ilgili görüşebileceklerini söyledi.

Bayrami, madencilik ve mineraller sektöründe “stratejik yatırımcı” olarak nitelendirilebilmek için en az 30 milyon avro değerinde yatırım yapılması gerektiğine işaret etti.

 116 milyon avro yatırım, bin 150 yeni itihdam

Esan Genel Müdürü Serpil Demirel, Eczacıbaşı Holding’in bir parçası olan şirketin 2016 yılında yaklaşık 3 milyar avroluk ciro elde ettiğini belirterek, şirketin Türkiye’nin en büyük kurşun ithalatçısı ve 2015 yılında başladıkları magnezyum üretimiyle Avrupa’da bu sektörde ilk olduğunu söyledi.

Kosova’da “maden araştırma lisansı” ile 5 yıldır faaliyet gösterdiklerini anımsatan Demirel, bu kapsamda 1,5 milyon avrodan fazla yatırım yaptıklarını ve şimdi de stratejik yatırımlara iştirak etmek istediklerini ifade etti.

Demirel, yatırımların başlaması için 18 aylık bir hazırlık gerektiğini ve bu süreçte yaklaşık 10 milyon avro yatırım yapıp 160 kişi istihdam edeceklerini kaydederek, projenin tamamlanmasının ardından 116 milyon avro yatırım yapılacağını ve toplam bin 150 kişinin istihdam edileceğini söyledi.

Şirket uzmanlarından Alican Akpınar ise Kosova’nın Vıçıtırın ve Gilan bölgelerinde önemli yatırım potansiyelleri bulunduğuna dikkati çekti.

(AA)
Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir