Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçisi Fakılı’nın resim sergisi açıldı

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

 Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı’nın çizimlerinden oluşan ”Bir Büyükelçinin gözüyle..” resim sergisi, Macaristan’da sanatseverlerle buluştu.

Szentendre kentindeki serginin açılışı, Petöfi Sanat Müzesi Genel Müdürü Büyükelçi Gergely Pröhle tarafından gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan Büyükelçi Fakılı, Macaristan’da zengin bir sanat hayatı ve yetenekli sanatçılar bulunduğunu söyledi.

Fakılı, “Sanatla olan yakınlığımın sadece bir hobiden ibaret olduğunu, bu yakınlığın belki bir nebze de mesleğimizin sınamalarına bağlanabileceğini samimiyetle dile getirmek isterim. Biz diplomatlar her zaman bir yerden diğerine hep hareket halinde olan insanlarız. Bunun için bir görev yerinden diğerine giderken yanımıza sadece sayılı şeyler alabiliriz. Taşıması kolay bir hobi de böyle bir şey olabilir.” ifadelerini kullandı.

Eski Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Janos Hovari de Fakılı’nın başarılı bir diplomat olmasının yanı sıra başarılı sanat çalışmalarına da imza attığını belirtti.

Büyükelçilerin resim sergisi açmasının çok nadir olduğunu dile getiren Hovari, Fakılı’nın dünyanın farklı bölgelerini uzun yıllar resmettiğini kaydetti.

Dünyanın farklı bölgelerinden insan portreleri ve manzaraların resmedildiği sergi,  24 Temmuz’a kadar sanatseverlerce gezilebilecek.

(AA)
Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir