• Anasayfa
  • >
  • Dünya
  • >
  • Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Diriöz’ün Değerlendirmesi

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Diriöz’ün Değerlendirmesi

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

Hüseyin Diröz: “Türkiye ve Rusya ilişkilerinin 2017’de bütün alanlarda gelişmesini bekliyorum”
“İkili ilişkiler, özellikle mart ayında yapılacak Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısı sonrasında önemli bir ivme kazanacaktır”

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, Türkiye ve Rusya ilişkilerinin bu yıl bütün alanlarda gelişmesini beklediğini ifade ederek, ikili ilişkilerin, mart ayında yapılacak Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısı sonrasında önemli ivme kazanacağını bildirdi.

Hüseyin Diriöz,  Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin tüm alanlarda gelişmesi için gereken siyasi iradenin mevcut olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında 2016’nın ortasından sonra üç önemli görüşme yapıldığını hatırlatan Diriöz, “Ayrıca Başbakanlarımız ve bakanlarımız arasında da sayısız toplantı ve telefon görüşmesi var. Dolayısıyla gereken siyasi irade mevcut.” ifadelerini kullandı.

Siyasi iradenin sadece ekonomik alana değil, insani, kültürel ve sanat alanlarına da yansıması gerektiğini belirten Diriöz, “Bütün bunların hepsinin önümüzdeki kısa dönemde Sayın Cumhurbaşkanımızın da katılımıyla gerçekleşecek ÜDİK toplantısında yeni bir ivme kazanmasını bekliyorum. İkili ilişkiler, özellikle mart ayında yapılacak ÜDİK toplantısı sonrasında önemli bir ivme kazanacaktır.” diye konuştu.

“Yerli paranın ikili ticarette giderek artan bir payda almasını bekliyorum”

Hüseyin Diriöz, Rusya-Türkiye ilişkilerinde turizmin çok önemli rol oynadığına dikkati çekerek, geçen yıl charter uçaklarına yönelik yasakların kaldırılmasının eski günlere tekrar dönüleceğinin işareti olduğunu vurguladı.

Turizmin, sadece ekonomik değil, insandan insana, toplumdan topluma da bağlar oluşturduğunu ifade eden Diriöz, “Ayrıca, Türkiye ve Rusya halkları arasında karışık evlilikler var. Bu ailelerin her iki dili de konuşan çocukları var. Bu aileler de, turizm gibi çok önemli kültür köprüleridir. Dolayısıyla, 2017 ve sonrası için son derece ümitliyim.” şeklinde konuştu.

Türkiye’ye yönelik Rusya nezdinde devam eden ekonomik kısıtlamalara da değinen Diriöz, Rusya’nın çalışmalarına devam ettiğini, ÜDİK toplantısı sonrasında bu konularda önemli açılımlar olmasını beklediklerini kaydetti.

Diriöz, Başbakan Binali Yıldırım’ın aralık ayında gerçekleştirdiği Rusya ziyaretinde, ikili ticarette yerli para kullanılması konusunun da gündeme geldiğini hatırlatarak, “Bu konuda iki ülke merkez bankası ve maliye bakanlıkları çalışıyor. Bu doğrultuda özel sektörün de belli teşebbüsleri var. Belki bütün ticaret yerli paralarla olmayabilir ama yerli paranın ikili ticarette giderek artan bir payda almasını bekliyorum.” diye konuştu.

(AA)

Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir