Yunanistan’da yeni antik kent keşfedildi

  • UKİD
  • 4 Yıl önce
  • 0

Yunanistan’da arkeologlar, en az 2 bin 500 yıl geçmişe sahip yeni bir antik kent buldu.

Thessalia bölgesindeki Kardiça şehri yakınlarında tesadüfen bulunduğu belirtilen antik kent, bölgede başka bir proje ile ilgili çalışma yapan Gothenburg ve Bournemouth üniversitesiaraştırmacıları tarafından tespit edildi.

Yunan medyasında yayımlanan havadan çekilen fotograflarda antik kentin dış duvar kalıntıları ve sokakları açık bir şekilde görülürken, bölgede yapılan iki haftalık yüzeysel çalışmalardaMÖ 5. yüzyıla ait olduğu belirlenen madeni para ve seramik parçaları bulunduğu bildirildi.

Arkeolog grubun başkanı Robin Ronnlund yaptığı açıklamada, geçen sene bir meslektaşı ile birlikte başka bir konu için bölgeyi ziyaret ettiği sırada Vlohos köyü yakınlarında  tarihi eserler bulunduğuna ilişkin işaretler tespit edilmesi üzerine kapsamlı araştırma başlatıldığını söyledi.

Yeni arkeolojik bulguların bölge ile ilgili büyük bir bilgi eksikliğini giderdiğini ifade eden Ronnlund, bölgede tarihi kalıntılar bulunduğunun bilindiğini ancak önemsiz sayıldığı için resmi kayıt altına alınmadığını kaydetti.

Antik kentin MÖ 4. ve 3. yüzyıl arasında Romalıların bölgeye yaptığı akınlar sırasında terk edildiği sanılıyor.

Önceki «
Sonraki »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir