3. Babadağ Sarı Saltuk Buluşması

UKİD tarafından düzenlenen 3.Babadağ Sarı Saltuk Buluşması Romanya’da yapılacak.

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği – UKİD tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Babadağ Sarı Saltuk Buluşması’ Romanya’da, Köstence yakınlarındaki Babadağ kasabasında 19-21 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

Bu yılki Buluşma’ya Türkiye’den ilim adamları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, tasavvuf erbabı katılacaklar. Yunanistan, Bulgaristan ve diğer Balkan ülkelerinden Sarı Saltuk sevdalılarının buluşacağı programda Sarı Saltuk Baba türbesindeki program dışında ünlü Türk mutasavvıfın hayat ve felsefesinin anlatılacağı sempozyumlar da yer alıyor. Bu seneki sempozyumlarda yer alacak isimler arasında Prof. Dr. Alemdar Yalçın, Prof. Dr. Hasan Onat, Prof. Dr. İlyas Üzüm, Prof. Dr. Musa Taşdelen, Doç. Dr. Gıyasettin Aytaş gibi isimler bulunuyor.

Romanya’dan ilim insanları ve ilgili şahsiyetlerin de katılacağı programlarda, yüzyıllarca önce ayrı dil, din, ırk, renk mensubu toplulukları barış ve kardeşlik anlayışı çerçevesinde bir araya getiren Sarı Saltuk’un günümüz insanlığına mesajları üzerinde durulacak.

Sarı Saltuk Baba’nın türbesine yakın dağda bulunan Koyuncu Baba’nın mezarının da ziyaret edileceği program çerçevesinde halka lokma ikramı yapılacak, Türkiye’den ve Balkanlar’dan misafir olarak gelen Ozanlar deyişler söyleyecek ve semahlar dönülecek.

Gelenekselleşen ve artık her yıl yapılmakta olan Sarı Saltuk Buluşmaları’na başta Cem Vakfı olmak üzere bir çok kuruluş mensubu iştirak ederken, Balkanlardan başta Alevi-Bektaşi inancındakiler dışında değişik tasavvuf yollarına mensup olanlar da katılıyorlar. Bu seneki programa Türkiye’de Sarı Saltuk Baba makamlarının bulunduğu Diyarbakır, Sarıyer-İstanbul, Hozat-Tunceli, İznik-Bursa ve Babaeski-Kırklareli yörelerinden de temsilciler katılacaklar.

tr_TRTürkçe