4. Babadağ Sarı Saltuk Buluşması 4 – 6 Eylül’de

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Babadağ Sarı Saltuk Festivalinin hazırlıkları sürüyor.

2012 yılından bu yana UKİD – Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği tarafından Romanya’da düzenlenen ve artık gelenekselleşen Sarı Saltuk Buluşması’nın dördüncüsü 4-6 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek.

Türkiye’den bilim insanı ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan 20 kişinin iştirak edeceği Buluşma, Köstence kentine yakın tarihi Babadağ kasabasında gerçekleşecek. Romanya’nın Köstence yöresindeki Türklerle yerli Romen halkın bir araya gelmesine vesile olacak programa büyük bir katılımın olması bekleniyor.

Sarı Saltuk Baba Türbesi, onun yakınındaki Koyun Baba Türbesi ve tarihi Ali Paşa Camii’nin de ziyaret edilerek dua ve ibadetlerin yapılacağı programa ülkenin değişik yörelerinden Romanya Demokratik Türk Birliği’nin organizasyonu ile otobüslerle getirilecek bin civarında kişinin de iştirak edeceği bildirildi.

‘Günümüz Diliyle Sarı Saltuk Baba’ isimli kitabın Romence baskısının tanıtılacağı ve Romanya Dil Akademisi, Tarih Müzesi ve hıristiyan din adamlarının da iştirak edeceği sempozyum yanında Babadağ Belediyesi tarafından desteklenen kültürel programlar da yapılacak.

Bu sene ilk olarak programa 28-30 Ağustos tarihlerinde UKİD tarafından Köstence ve çevresinde sünnet ettirilen 120 civarında çocuk da sünnetlik elbiseleriyle tören, anma, dua ve lokma dağıtımları ile kültürel programlara iştirak edecekler.

UKİD tarafından düzenlenen ve TİKA’ca da desteklenen Sarı Saltuk Buluşmaları Romanya dışında diğer Balkan ülkelerinde ve Türkiye’nin değişik kentlerinde de düzenleniyor. Bu yıl Romanya’da gerçekleştirilen Buluşma’yı T.C. Bükreş Büyükelçiliği, Köstence Konsolosluğu, Romanya Demokratik Türk Birliği, Romanya Türk İşadamları Derneği, Babadağ Belediyesi gibi kurumlar da destekliyor.

tr_TRTürkçe