6. Babadağ Sarı Saltuk Buluşması bitti

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği – UKİD tarafından düzenlenen Geleneksel Babadağ – Romanya Sarı Saltuk Buluşması’nın altıncısı 15-17 Eylül 2017 tarihleri arasında büyük bir katılımla gerçekleştirildi.

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği – UKİD tarafından 2012 yılından bu yana her yıl düzenlenen Geleneksel Babadağ – Romanya Sarı Saltuk Buluşması’nın altıncısı 15-17 Eylül 2017 tarihleri arasında büyük bir katılımla gerçekleştirildi. Anma etkinlikleri yanında bu yıl ayrıca 150 çocuk için sünnet merasimi düzenlendi.

Romanya Türk İş Adamları Derneği TİAD ve Romanya Müslümanları Müftülüğü’nün destekleri ile düzenlenen programın Romanya’daki organizesi UKİD Romanya ve Macaristan Genel Koordinatörü olarak yetkilendirilen iş adamlarımızdan Sabit Danış tarafından yapıldı. Bu yılki Buluşma’ya Beylikdüzü Belediyesi de katkıda bulundu. Balkanlarda sevgi ve kardeşliğin sembol isimlerinden Sarı Saltuk Baba isminin ve felsefesinin yaşatılması maksadı ile düzenlenen programın açılış toplantısı Köstence’de Sulina Otel’de gerçekleşti.

Açılışa T.C. Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, Köstence Başkonsolosu Uygar Sertel, TİKA Romanya Koordinatörü Hacı Ahmet Daştan, UKİD Kurucu Başkanı Av. Zeki Çalışkan, UKİD Yönetim Kurulu Başkanı Musa Serdar Çelebi, Romanya Müslümanları Müftüsü Yusuf Murat, TİAD Başkanı Murat Demiray, Romanya’daki sivil toplum kuruluşları başkanları, İstanbul – Beylikdüzü Belediyesi özel kalem müdürü Yavuz Saltık, Türkiye’den ve Romanya’dan akademisyen, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve davetliler katıldılar. Yapılan açılış ve selamlama konuşmalarında Sarı Saltuk Baba’nın ve felsefesinin günümüz için önemi ve yapılması gereken faaliyetler üzerinde duruldu.

Açılış programı çerçevesinde düzenlenen Gülten Abdula yönetimindeki panele konuşmacı olarak akademisyen Prof. Dr. Emel Emin, akademisyen Sandra Chami ve şair Secara Halibey katıldılar. Panelde Sarı Saltuk’un önemi ve mesajları ile Romanya’daki diğer Türk alp-erenler üzerinde duruldu.

Gülten Abdula ve Sandra Chami’nin ortak sunumunda Sarı Saltuk dışındaki önemli tasavvuf önderleri hakkında bilgi verilirken, Koyun Baba, İshak Baba ve Miskin Baba gibi şahsiyetlere de ilgi gösterilmesi gerektiği üzerinde durdular. Secara Halibey, Sarı Saltuk Baba hakkında yazdığı 17 gazelden örnekler sundu, Prof. Dr. Emel Emin gazelleri yorumladı.

Programın bir gün sonraki bölümünde otobüslerle Romanya’nın çeşitli bölgelerinden Babadağ’a gelenler tarihi Gazi Ali Paşa Külliyesinde buluşarak buradan topluca Sarı Saltuk Baba’nın türbesine yürüdüler. Sarı Saltuk Baba’nın türbesinde dua ve gülbanklarla anma programı gerçekleştirildi.

Türbedeki programın ardından topluluk Koyun Baba türbesinin bulunduğu tepeye yürüdü. Tepenin yamacında davetlilere lokma ikramı yapıldı, toplu yemek yenildi. Koyun Baba türbesine çıkanlar burada da Kur’an-ı Kerim okuyup dualar ettiler. UKİD Başkanı M. Serdar Çelebi, programlara katılımın her yıl yükselerek artmasını, Romanya’nın her tarafından insanların buraya koşmasını ve bilhassa başta Sayın Bükreş Büyükelçisi olmak üzere devlet yetkililerinin baştan sona programın içinde bulunmalarını, Romanya’daki iş adamlarımızın fedakarca gayretlerinin kendilerini ziyadesiyle memnun ettiğini söyledi.

150 Çocuğa Toplu Sünnet

Bu etkinliklere paralel olarak Babadağ ve çevresinden 150 çocuk için toplu sünnet merasimi yapıldı. Gazi Ali Paşa Külliyesinde toplanan çocuklara Üsküdar Belediyesi tarafından gönderilen sünnet elbiseleri dağıtıldı. Daha sonra sünnetin gerçekleşeceği salona geçildi. Türkiye Gönüllüler Hareketi’nden doktorlar Hakan Esen ve Nurettin Yılmaz tarafından iki gün boyunca çocuklar sünnet edildiler. Sünnet edilen çocuklara Türkiye’den ve Romanya’dan hayırseverlerce temin edilen hediyeler dağıtıldı.

Toplu sünnet organizasyonunu gerçekleştiren UKİD yönetim kurulu üyeleri Nezir Dinler ve Fehmi
Atay’ın yaptığı açıklamaya göre, Romanya’da sünnet konusunda büyük bir ihtiyaç olduğu, birçok
yöreden Müslümanların kendilerinden yardım talep ettiklerini bu nedenle önümüzdeki aylarda
Gönüllüler Hareketi ile birlikte yine Romanya’ya gideceklerini ifade ettiler.