Abdurrahman Abdi Paşa Budapeşte’de anıldı

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de, Osmanlı’nın son Budin Beylerbeyi Arnavut Abdurrahman Abdi Paşa, ölümünün 330. yılında anıldı.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de, Osmanlı’nın son Budin Beylerbeyi olan Abdurrahman Abdi Paşa’nın ölümünün 330.’uncu yıl dönümü dolayısıyla bir anma toplantısı ve sempozyum düzenlendi.

Programın açılışında UKİD adına Fehmi Atay, Macar Türk Kültür Merkezi adına Başkan Ahmet Barışçıl, ALSAR Vakfı adına Başkan Mehdi Gurra, Boldog Belediye Başkanı Lackzo Roland, Macar İslam Birliği adına Zoltan Bolek birer selamlama konuşması yaptılar. Düzenlenen sempozyuma konuşmacı olarak araştırmacı-tarihçi Karsos Attila, ALSAR vakfı yönetim kurulu üyesi ve tarihçi Saymir Ruşeku ve UKİD Yönetim Kurulu Başkanı Musa Serdar Çelebi Arnavut Abdurrahman Abdi Paşa’nın şahsiyeti, mücadelesi ve tarihteki rolü hakkında bilgi verdiler.

Anma törenleri kapsamında, Abdurrahman Abdi Paşa’nın Buda Kalesi’ndeki kabri ziyaret edildi, Kur’an-ı Kerim okundu.

Anma töreninde konuşan UKİD Başkanı Musa Serdar Çelebi, Osmanlı’nın millet sistemi içinde her topluluğun kendi kimliği, dili ve edebiyatını koruma ve geliştirme hakkına sahip olduğunu belirterek, “İslamın evrensel değerlerine dayalı bu anlayış, ırkçılık ve ayırımcılığa asla yer vermemiştir. Arnavut Abdurrahman Abdi Paşa’nın kimliği, hayatı ve hizmetleri bunun en güzel örneğidir.” dedi.

Macaristan’da 70 yaşında şehit düşen Abdurrahman Abdi Paşa’nın bu topraklarda hayranlık kazandığına işaret eden Çelebi, “Tarih boyunca nice yıllar birbiriyle savaşmış iki millet, ilişkilerini son üç asırdır barış ve kardeşlik iklimi içinde sürdürmektedir. Tarihi çarpıtmaya çalışanlara inat, Türk-Arnavut birlikteliği, Türk-Macar dostluk ve kardeşliği güçlenerek devam edecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

ALSAR Vakfı Başkanı Mehdi Gurra da Osmanlı’da çok sayıda Arnavut kökenli yöneticinin görev aldığını anımsatarak, “Arnavutların, Osmanlı’daki rolü sadece siyasette değil, kültür, sanat, bilim ve edebiyatta da önemliydi.” diye konuştu.

Son Budin Beylerbeyi’nin ölümünün 330. yılında düzenlenen törenlere çok sayıda devlet temsilcisi ve tarihçi katılırken, Arnavutluk, Türkiye ve Macaristan arasındaki kültürel ilişkilerin geliştirilmesini amaçlayan anma törenlerinin ilki ocak ayında Arnavutluk’un başkenti Tiran’da düzenlenmişti.

Osmanlı Çadırı kuruldu 

Budapeşte 1’inci Bölge Belediyesi, Osmanlı’nın son Budin Beylerbeyi Arnavut Abdurrahman Abdi Paşa’nın ölümünün 330. yılı dolayısıyla Buda Kalesine Osmanlı çadırı kurdurdu.

Düzenlenen programda döneme ait hem Türk hem de Hristiyan kültürü tanıtıldı. Budin Kalesi kuşatması esnasında 70 yaşında şehit olan ve daha sonra Macarlar tarafından şehit olduğu yere dikilen mezar taşında, “Kahraman düşmandı, rahat uyusun.” ifadesi yazılan Osmanlı’nın son Budin Beylerbeyi olan Abdurrahman Abdi Paşa’nın vefatının 330’uncu yılı dolayısıyla Budapeşte 1’inci Bölge Belediyesi Buda Kalesine Osmanlı çadırı kurdurdu, Türk kültürünü tanıttı.

Abdurrahman Abdi Paşa 

Osmanlı vezirlerinden Abdurrahman Abdi Paşa, 17’nci yüzyılda yaşadı ve Bağdat, Mısır, Bosna, Halep, Budin valiliklerinde bulundu.

Arnavut kökenli Abdi Paşa, Budin Valiliği sırasında Haçlı Ordusunun kuşatmasına karşı durdu ve 3,5 aylık kuşatma süresince 18 kez Haçlıları püskürttü.

Abdi Paşa, askerleriyle ön saflarda savaştığı sırada 70 yaşında hayatını kaybetti. Budin’e daha sonra yerleşen Macarlar tarafından Abdi Paşa’nın şehit olduğu yere dikilen mezar taşında, “Kahraman düşmandı, rahat uyusun.” ifadesi yazıldı.