Almanya’da Mehmet Akif Konferansları

Abdurrahman Şen, Berlin, Hannover ve Köln’de üç konferans verdi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı, Araştırmacı-Yazar Abdurrahman Şen, UKİD’in organizasyonuyla Almanya’da İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy hakkında üç konferans verdi.

Osmanlı Devleti’nin buhranlı, çalkantılı son dönemiyle, Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı ilk yılların çok önemli yazar, şair ve düşünürlerinden biri olan Mehmet Akif Ersoy, UKİD’in Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) ve Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD-BERLİN) ile birlikte düzenlediği, “Ölümünün 76. Yılında Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy” adlı konferanslar serisiyle anıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı, Araştırmacı-Yazar Abdurrahman Şen’in konuşmacı olarak davet edildiği, Berlin, Hannover ve Köln’deki konferanslarda, Akif’in hayatından, dostluk anlayışından, milli meselelere bakışından örnekler sunuldu.

Berlin’deki konferans MÜSİAD-BERLİN ile birlikte organize edilirken, Hannover ve Köln’deki konferanslar ATİB’le müşterek düzenlendi.

Her üç kentte de davetliler konferansları büyük ilgi ve dikkatle dinlediler. Söylediklerini ve düşündüklerini yaşayan bir dava adamı olan Mehmet Akif’in, özellikle hayatından bazı kesitleri aktaran Abdurrahman Şen’in kendisi kadar, dinleyenler de göz yaşlarına zaman zaman hakim olamadılar. Dinleyiciler Abdurrahman Şen’e, daha ziyade M. Akif’in Mısır’a gidişi ve bununla bağlantılı olarak, Cumhuriyet kadrolarıyla olan münasebetleri hakkında sorular sordular.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u, çeşitli yönleriyle ve hayatının dönüm noktalarına damgasını vurmuş hadiselerin ışığında anlatan İstanbul Büyükşehir Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı, Araştırmacı-Yazar Abdurrahman Şen’i dinleyen vatandaşlarımız, kendisinden, başta Necip Fazıl Kısakürek olmak üzere diğer önemli şahsiyetler hakkında da konferanslar vermesini beklediklerini dile getirdiler.

UKİD Genel Başkanı Musa Serdar Çelebi, konferanslar nedeniyle güzel birer organizasyon gerçekleştiren ATİB ve MÜSİAD-BERLİN’e teşekkür ederken, Türkiye’den Almanya’ya ve Avrupa’nın değişik yerlerine konferansçı göndermeyi sürdüreceklerini söyledi.

tr_TRTürkçe