Amsterdam’da Şiir Buluşmaları 18 Nisan’da

Hollanda Türk Müzesi ve TÜRKSAV (Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı)’nca 18 Nisan Çarşamba akşamı Amsterdam’da UKİD tarafından da desteklenen Şiir Buluşmaları organizasyonu yapılıyor.

Şiir Buluşmaları Hollanda’da Türkçe’nin ve Türk edebiyatının yaşatılmasına katkıda bulunmak, genç şairlerle usta şairleri buluşturmak ve genel anlamda şiir severleri biraraya getirmek gibi amaçları hedeflemektedir.

Başkent Amsterdam’da gerçekleştirilecek Şiir Buluşmalarına Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN, TÜRKSAV Başkanı Şair ve Yazar Yahya AKENGİN ve Edebiyatımızın “Lale Şairi” Abdullah SATOĞLU katılacaktır. UKID (Uluslararası Kalkınma İşbirliği Derneği) onursal başkanı Musa Serdar ÇELEBİ’nin de misafir olarak katılacağı programda ‘Türk Dili ve Edebiyatı’,’ Tarih ve Şiir’, ‘Türk Edebiyatında Lale’ konuları ele alınacaktır.

Türkevi Topluluğu ve UKID’in de katkılarıyla gerçekleşecek Amsterdam Şiir Buluşmalarına Hollanda’dan da Hüseyin Kerim ECE, Aşık ÇAĞLARİ, Kul RIZA, Yavuz NUFEL, Cengiz HALICI, Salim YÜKSEL, Nuri CAN, Ahmet EVSEN gibi şairler de katılarak eserlerinden örnekler vereceklerdir.

Genç şairlerin de katılacağı şiir buluşmalarına başta Hollanda’daki edebiyat ve şiir çevreleri olmak üzere, Azerbaycan, Irak Türkmen, Batı Trakya, Nogay, Uygur Hollanda topluluklarının da katılmaları beklenmektedir.

Amsterdam Şiir Buluşmaları 18 NİSAN 2018 ÇARŞAMBA günü saat 19.00-21.30 arası
Wissenkerke (Radarweg 236 / Amsterdam) adresinde gerçekleşecektir. Şiir buluşmalarına giriş ücretsiz olup, katılmak isteyenlerin info@turksmuseumnederland.nl adresinden katılım bildirimi yapmak zorundalar.

tr_TRTürkçe