Arnavutluk’taki yetimlere Bağcılar’dan uzanan el

Yeni eğitim ve öğretim yılının başlaması hasebiyle Alsar Vakfı ve Bağcılar Belediyesinin ortaklaşa düzenlemiş olduğu Arnavutluk Yetim Buluşması 14 Eylül Cumartesi günü Tiran Aslan Rusi kapalı spor salonunda gerçekleştirildi.

Yeni eğitim ve öğretim yılının başlaması hasebiyle Alsar Vakfı ve Bağcılar Belediyesinin ortaklaşa düzenlemiş olduğu Arnavutluk Yetim Buluşması 14 Eylül Cumartesi günü Tiran Aslan Rusi kapalı spor salonunda gerçekleştirildi.

Arnavutluktaki yetimlere Türkiye’den gelmiş olan yardımları takdim etmek ve iki saatliğine de olsa güzel vakit geçirmeleri için düzenlenen program, iki ülkenin Milli Marşları’nın okunmasıyla ve Dünya Kur’an Okuma Birincisi Bünyamin Topçuoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

ALSAR Vakfı başkanı Mehdi Gurra, yaptığı açılış konuşmasında başta Bağcılar Belediyesi olmak üzere bu faaliyette katkısı olan herkese teşekkür etti. Gurra; ağabey olarak gördükleri İHH’ya da yaptıkları ortak projeler ve kendilerini hiç yalnız bırakmadıkları için teşekkürlerini belirttikten sonra gelecekteki hedeflerini şu cümlelerle açıkladı: “Gelecek hafta Türkiye’de okumak üzere 10 öğrenci göndereceğiz. Ayrıca önümüzdeki üniversite döneminde Arnavutluk üniversitelerinde okuyan 20 başarılı yetim çocuğa ilk kez burs vereceğiz.”.

Bu programda yetimlere verilmek üzere bağış olarak gelen 2000 kıyafetin dağıtılacağını belirten Gurra, 1250 yetimin 800’ünün 6 aylık masraflarının İHH, geri kalan yetimlerin 3 aylık masraflarının da Vefa ve diğer sponsorların göndermiş olduğu bağışlarla karşılandığını söyledi.

Programa katılan Ak Parti Samsun milletvekili Cemal Yılmaz Demir, Türkiye ve Arnavutluk arasında köklü bir bağ olduğunu ve Alsar Vakfınında gelecekte İHH gibi sınırları aşan yardım projelerine imza atacağına inandığını belirtti.

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, belediye olarak kendilerinin de ilçelerinde yetimlere yönelik benzer projeler gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, atom karınca misali çalışan Alsar Vakfı Başkanı Mehdi Gurra’nın azminin kendilerini sürekli hayra teşvik eden güzide bir örnek olduğunu söyledi. Yetimler için yaptıkları organizasyona katkı veren Bağcılarlı işadamlarına özellikle de LC Waikiki yönetim kurulu başkanı Vahap Küçük’e teşekkür ettiklerini belirten Çağırıcı, benzer faaliyetleri bundan böyle de sürdürmek niyetinde olduklarını açıkladı.

Arnavutluk Milli Yetimler Büro Sorumlusu Kadri Aliya da konuşmasında, Alsar Vakfı başkanı Mehdi Gurra’nın yapmış olduğu faaliyetlerden mutluluk duyduğunu, ciddi bir çalışma yaptıklarından dolayı örnek aldıklarını başarılarının devamını temenni ettiğini belirtti..

Dünya Bektaşi Reisi Edmund Brahimaj din, dil ve ırk gözetmeksizin yardım elinin muhtaç yetim çocuklara uzatılmasının takdire şayan bir davranış olduğunu belirterek Mehdi Gurra’nın şahsında tüm Alsar Vakfı çalışanlarına ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

İHH yönetim kurulu üyesi Mehmet Çelik, İHH olarak dünyanın 150 ülkesinde olduğu gibi Arnavutluk’ta da ihtiyaç sahibi olanlara yardım etmekten mutluluk duyduklarını belirterek, Alsar Vakfı ile ortak projelerinin bundan sonra da devam edeceğini ifade etti.

Konuşmalardan sonra palyaço gösterisi ve Makedonya’dan gelen Semazem ilahi grubu tarafından seslendirilen ilahilerle devam eden program, yetimlere giysilerinin ve çeklerinin dağıtımı ile sona erdi.