Atıf Dudakovic ve arkadaşlarının gözaltına alınmasına büyük tepki

Boşnak savaş kahramanlarından 64 yaşındaki eski komutan Atıf Dudakoviç ve arkadaşları savaş suçu işlediği iftirasıyla gözaltına alındı. Ünlü komutanın göz altına alınması Sırpları sevindirirken başta Bosna Hersek ve Türkiye’den bir çok çevre haksız gözaltına tepki gösterdi.

Bosna Hersek’in Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Bekir İzzetbegoviç olaya tepki göstererek, daha önce de benzer iddiaların söz konusu edildiğini ve şüphelilerin adli güçlerle işbirliği yaptığını bu nedenle gözaltına gerek olmadığını söyledi. Başbakan Denis Zvizdiç ve emekli Sırp general Jovan Divjak da tepki göstererek gözaltının yanlış olduğunu ifade ettiler.

Konu hakkında görüşlerini açıklayan UKİD Başkanı Av. Zeki Çalışkan, ”Bosna‘nın yiğit ve sembol isimlerinden General Atıf Dudakoviç’in maalesef arkadaşları ile beraber gözaltına alındığını öğrenmiş bulunuyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı 20 Mayıs tarihindeki Büyük Bosna mitingi öncesi gerçekleşen bu gözaltılar manidardır. Hadisenin Fransa Başkanı Macron ve Avrupa Birliği sözcüsünün ‘Balkanlarda etkili bir Türkiye istemiyoruz’ açıklamalarından ardından yapılması dikkate şayandır. Dış güçler 2018 Ekim ayında yapılacak Bosna seçimlerinden önce ülkeyi karıştırmak emelindedirler. Bu durumda Türkiye’ye büyük tarihi görev düşmektedir. Dost ve kardeş Boşnak halkı ile dayanışma ve bölgede kalıcı barışın sağlanması için atılması gereken önemli adımlar vardır. Türkiye sonuç alamayan zayıf adamlarla ve bunların oluşturdukları masa başı, vizyonsuz, Balkan gerçeklerine uymayan yanlış politikalarla yoluna devam ederse, hem bölgenin tekrar karışması hem de kısa sürede Balkanlardan dışlanmamız mukadderdir. Bu yılların oluşturduğu beklentilere ve sarfedilen emeklere yazık olması anlamına gelmektedir. Bölgede durumun normalleşmesi ve barışın kalıcılığı için Dudakoviç ve arkadaşları hemen bırakılmalıdır. Türkiye’nin, devlet olarak Boşnak halkının dostu ve tüm taraflar için Balkanlardaki kalıcı barışın en önemli garantörü olduğunu göstereceğine inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Konu hakkında bildiri yayınlayan Bosna Hersek Dostları Vakfı Başkanı Saffet Erdem savaştan 25 yıl sonra Sırpların yoğun baskısı ile gerçekleşen bu haksız gözaltına tepki göstererek ”gözaltı olayı bölgede güçlükle sağlanan barış ortamını yıkıcı bir mahiyet arzetmektedir” görüşünü dile getirdi. Hadisenin kurbanlarla cellatları aynı konuma getirme ve Ekim’de yapılacak seçimlerden önce siyasi gerginliği arttırma gayretlerinin sonucu olduğunu vurgulayan S. Erdem, Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı, BM’ye bağlı çalışan Barış Uygulama Konseyi (P.I.C.)’i ve OHR’yi göreve davet ettiklerini ifade etti.