Ayasofya kararı milletimize hayırlı olsun

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği – UKİD Yönetim Kurulu, Ayasofya’nın camiye çevrilmesini memnuniyetle karşılandığını açıkladı ve emeği geçenlere teşekkür etti.

1934 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile müze yapılan Ayasofya’nın camiye çevrilmesi tüm Türkiye’de sevinçle karşılandı. Danıştay 10. Dairesinin kararı ve ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimatla, Ayasofya Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildi ve cami olarak kullanılmasının önü açıldı. Konuyu değerlendiren UKİD Yönetim Kurulu, ‘milletimizin 84 yıllık arzusu yerine geldi’ şeklinde açıklama yaptı.

UKİD Yönetim Kurulu Başkanı Av. Zeki Çalışkan’ın konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verildi: ‘’1934 yılında devrin hükümetinin aldığı bir kararla Fatih’in milletimize emaneti, çağ açıp çağ kapatan Fethin sembolü Ayasofya Camii müzeye çevrilmişti ve o günden bu yana halkın arzusu hilafına bu şekilde kullanılıyordu. Zaman zaman yapılan camiyi aslına döndürme teşebbüsleri iç ve dış baskılar neticesinde ne yazık ki bugüne kadar gerçekleştirilememişti.

Son günlerde konunun Danıştay’da karar aşamasına gelmesi sebebiyle tekrar gündeme gelen Ayasofya’nın camiye çevrilmesi meselesi nihayet milletimizin talebi doğrultusunda mutlu bir sonuca bağlanmıştır. Milletimize kutlu olsun. UKİD yönetimi olarak bizim de 86 yıllık bir yanlışlığın giderilmesinden dolayı sevincimiz sonsuzdur. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bu neticenin elde edilmesinde emeği geçen herkese yüce milletimiz adına teşekkürü bir borç biliyoruz. Bu vesile ile, Ayasofya’nın camiye döndürülmesinin ardından vukua gelmesi muhtemel dış tepki ve baskı teşebbüslerine karşı milletimizin devletinin yanında olduğunu görmenin sevinç ve gururunu yaşadığımızı belirtmek isteriz.

UKİD olarak alınan kararların Türk Milleti’ne ve İslâm Âlemi’ne hayırlar getirmesini Cenâb-ı Allah’tan niyaz ederiz.’’