Bağdat’taki “seyyar kahvehane” hem göze hem damağa hitap ediyor

Irak’ın başkenti Bağdat’ın en işlek caddelerinden birine kurulan “seyyar kahvehane”, hem yoldan geçenlerin ilgisini çekiyor hem de közde kahve tadıyla müşterilere değişik bir lezzet sunuyor. Bağdat’ın Mansur bölgesindeki cadde kenarına park edilen, bakır fincan ve yerel dilde “delle” denilen cezvelerle süslenmiş közde kahve arabası, kadim başkentin tarihi mirasını da yansıtıyor.

 

BAĞDAT – Irak’ın başkenti Bağdat’ın en işlek caddelerinden birine kurulan “seyyar kahvehane”, hem yoldan geçenlerin ilgisini çekiyor hem de közde kahve tadıyla müşterilere değişik bir lezzet sunuyor.

Bağdat’ın Mansur bölgesindeki cadde kenarına park edilen, bakır fincan ve yerel dilde “delle” denilen cezvelerle süslenmiş közde kahve arabası, kadim başkentin tarihi mirasını da yansıtıyor. Kahve içmek için gelen vatandaşlar daha sonra süslü arabanın yanında hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmiyor.

Kahve arabasının işletmecisi Yusuf Asad, kahvenin hem taze olarak közde pişirilmesi hem de arabanın süslü halinin insanların dikkati çektiğini belirtiyor.

Asad, “Közde kahve Bağdat’ta bir ilktir. Bu kahvenin lezzeti özellikle gençlerin yoğun ilgisini çekiyor. Normal kahvehanelerdeki kahve ya elektrik ya da doğalgaz kullanılarak yapılıyor. Burada ise közde pişirilme faktörü önem kazanıyor.” dedi.

Kahvenin yapıldığı arabanın Bağdat’ın tarihini simgelediğini anlatan Asad, “Arabada bakırdan yapılan fincan ve cezvelerle oluşturduğumuz süsler insanların dikkatini çekiyor. Bazı vatandaşlar, mesai çıkışında arabasını durdurup kahvelerini burada yudumlayıp, evine gidiyor. Bazıları da ailecek akşam saatlerinde geliyor.” ifadelerini kullandı.

Asad, Bağdat’ın birden fazla noktasına közde kahve arabası kurduklarını ve bununla aynı zamanda işsiz olan gençlere de istihdam olanağı sağladıklarını dile getirdi.

Bağdatlı Sevsen Ahmed, közde yapılan bu kahveyi daha taze bulduğunu anlatarak, “Kızım Kanada’dan geldi. Buradan geçerken arabayı gördü ve ilgisini çekti. Aracı hemen durdurup önce kahveyi tattı daha sonra bol bol fotoğraf çekti.” dedi.

Ahmed, şiddet olaylarıyla anılan Bağdat’ta bu tür sosyal ve kültürel durumların başkentin yaşamsal yüzünü gösterdiğini ifade etti.

Bağdatlı genç Mustafa Talib, “Kahvenin özellikle közde yapılıyor olması hoşuma gidiyor ve bu durum içtiğimiz kahveye değişik lezzet katıyor. Her gün uğrayıp bir fincan içiyorum.” diye konuştu.

Başkent Bağdat’taki gençlerin uğrak yeri olan kahvehaneler birçok kez çeşitli şiddet olaylarına sahne oldu. Bu nedenle, söz konusu mekanlara girişte üst düzey güvenlik önlemleri alınıyor. Bazı gençler, bu olumsuz durumdan dolayı da seyyar kafeleri tercih ediyor.

(AA) Haydar Hadi