Balkan Roman Buluşmaları Başlıyor

BAROM tarafından düzenlenen Balkan Roman Buluşmaları’nın ilki 23 Ekim’de Kosova’da yapılıyor.

Balkan Romanları Birliği (BAROM) ve Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği tarafından birlikte düzenlenen Balkan Roman Buluşmaları’nın ilki 23 Ekim tarihinde Kosova’nın başkenti Priştine’de yapılacak.

Balkan Romanları’nın problemlerine dikkat çekmek ve çözüm yolları konusundaki arayışları hızlandırmak maksadı ile düzenlenen Balkan Roman Buluşmaları BAROM’u oluşturan 10 Balkan ülkesini kapsıyor. Buluşmalardan dördü 2015 yılında diğerleri ise 2016 yılında düzenlenecek. BAROM’dan bildirildiğine göre 2015 yılı içerisinde Kosova dışında Bosna Hersek, Arnavutluk ve Bulgaristan programları gerçekleştirilecek.

23 Ekim’deki Priştina programına Kosova Cumhurbaşkanı Atıfete Jahjaga, Kosova Başbakanı İsa Mustafa, bir çok bakan, milletvekilleri ve siyasi parti temsilcileri katılacaklar. Roman konusuyla ilgili bürokratların, Avrupa Birliği (AB) temsilcilerinin ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de katılacağı programa Kosova’daki yabancı misyon temsilcilerinin de ilgi gösterdiği ifade ediliyor.

Priştine’deki programda değişik ülkelerden gelen temsilci ve heyetlerin görüşmeleri yanında kültürel etkinlikler de yer alıyor. BAROM Başkanı ve Makedonya Devlet Bakanı Nezdet Mustafa düzenlenen buluşmaların Romanların problemlerinin çözümüne büyük katkı sağlayacağına inandıklarını belirtiyor.