Balkan Romanları 3 Mayıs’ta İstanbul’da buluşuyor

Dokuz Balkan ülkesinden roman temsilciler 3-5 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da bir araya geliyor.

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği (UKİD)’in Balkan ülkelerinde gerçekleştirdiği Romanlar hakkındaki saha araştırmasının değerlendirilip tartışılacağı Balkan Romanları Buluşması 3-5 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Toplantıda Türkiye dışında Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Arnavutluk, Makedonya, Kosova, Bosna-Hersek, Karadağ ve Sırbistan’dan Roman önder ve temsilcileri bir araya gelecekler.

İlk gün Cemal Reşit Rey’de yapılacak ve Balık Ayhan Ekibi’nin de bir müzik dinletisi sunacağı açılıştan sonra, ikinci gün dört ayrı grup halinde çalıştaylar düzenlenecek. Çalıştaylarda Balkanlardaki romanların sosyal, ekonomik ve kültürel durumları ele alınacak ve fikir alış verişi yapılacak.

Balkanlardaki romanlar arasındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesi için nelerin yapılması gerektiği üzerinde durulacak ve işbirliği yolları aranacak.

9 ülkeden 100’ün üzerinde sivil toplum kuruluşu temsilcisi, uzman ve akademikerin katılacağı programda sunulan tebliğler ilerde kitap haline getirilip yayınlanacak.

UKİD tarafından verilen bilgiye göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TİKA ve UKİD işbirliğiyle gerçekleştirilen programa Türkiye’deki Roman kuruluşlarının da büyük ilgi gösteriyor. Edirne’deki Romanların kuruluşlarından EDROM da programın aktif katılımcıları arasında yer alıyor.

tr_TRTürkçe