Balkan Romanları Kosova’da buluştu

BAROM ve UKİD tarafından organize edilen Balkan Roman Buluşmaları’nın ilk ayağı Kosova’da gerçekleşti.

Balkan Romanları Birliği (BAROM) ve Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği UKİD tarafından birlikte düzenlenen Balkan Roman Buluşmaları’nın ilki 23 Ekim günü Kosova’da gerçekleştirildi.

Programın ilk bölümünde BAROM ve UKİD heyeti Kosova Cumhuriyeti’nin başkenti Priştina’da çeşitli ziyaret ve temaslarda bulundu. BAROM Başkanı Makedonya Devlet Bakanı ve UKİD Başkanı Musa Serdar Çelebi başkanlığındaki heyet, Kosova Cumhurbaşkanı Bayan Atifeta Yahyaga, Kosova Parlamento Başkanı Kadri Veseli, Kosova Meclisindeki Roman ve Türk Milletvekilleri ve T.C. Priştina Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç’ı ziyaret ederek Romanların Kosova ve Balkanlardaki durumları hakkında fikir alış verişinde bulundular.

Programın ikinci bölümü ise aynı gün saat 17’den itibaren Prizren’de gerçekleştirildi. Kapalı salon toplantısı şeklinde gerçekleşen etkinliğin açılışında BAROM’un Kosova’daki Temsilcisi Avdi Misini, BAROM Başkanı Nezdet Mustafa, UKİD Başkanı Musa Serdar Çelebi, T.C. Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Kosova Cumhuriyeti Kamu Hizmetleri Bakanı Mahir Yağcılar, Roman Milletvekili Kutjim Pacaku ve Roman PREBK partisi başkanı Albert Kinolli birer konuşma yaparak BAROM çalışmalarının önemi ve UKİD’in katkısına dikkat çektiler.

Programın kültürel kısmında Oktet Mystic İlo eski Roman şarkılarından örnekler sunarken, aynı zamanda şair olan milletvekili Kutjim Pacaku, Roman gerçeğine dikkat çeken şiirler sundu. Makedonya’daki Vefa Baba Tekkesi’nin Roman Tasavvuf Ekibi tasavvuf musıkisinden örnekler sundu. Roma Musical Group Durmiş Aslano ve Reyhan Kantarcı ise Roman ve Türk şarkılarından örnekler sundular.

250 üzerinde davetlinin katıldığı ve gerek yapılan konuşmalar gerekse kültürel program nedeniyle beğenilen program nedeniyle BAROM ve UKİD başkanları Avdi Misini ve Davut Qulangi’ye teşekkür ettiler.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve YEE tarafından da desteklenen programın ikinci ayağı Bosna Hersek’te gerçekleştirilecek.

tr_TRTürkçe