Balkanlarda Mevlevilik Paneli yapıldı

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği – UKİD tarafından Aktabal (Balkan Tasavvuf Akademisi) ile birlikte düzenlenen ve Üsküdar Belediyesi tarafından da desteklenen Balkanlar’da Mevlevilik Paneli 23 Aralık günü Üsküdar-İstanbul’da gerçekleştirildi.

Altunizade Kültür Merkezi’nde yapılan, yurt içinden ve yurt içinden uzamanların sunum yaptığı programa büyük bir ilginin olduğu gözlendi.

UKİD Yönetim Kurulu Üyesi Fehmi Atay’ın sunuculuğunu yaptığı program, Aktabal temsilcisi Nehri Aydinçe ve UKİD Başkanı Musa Serdar Çelebi’nin yaptığı açış konuşmalarıyla başladı.

Yurt içi ve yurt dışından uzmanların katıldığı programda Mevleviliğin Balkanlar’daki tarihi ve bu günkü durumu, sanat ve edebiyata, dini hayata etkisi ele alındı. Baştan sona büyük bir dikkatle takip edilen Mervenur Koçak’ın yönetimindeki panelde Tuğçe Kanar ‘’Sevakıb-ı Menakıb Minyatürlerinde Mevlevilik Kültürü’’, Midjit Osmani ‘’Balkanlarda Mevleviliğe Genel Bakış’’, Edin İmamoviç ‘’Bosna’da Mevlevilik ve İsa Bey Tekkesi’’, Mikail Türker Bal ‘’Saraybosna’da Son Yüzyılda Mevlevihanlık Geleneği’’ ve Gülçin Balat ‘’Mevleviliğin Balkan Müslüman Edebiyatına Etkisi’’ konularında sunumlar yaptılar.

Panelin ardından Musa Serdar Çelebi UKİD ve Üsküdar Belediyesi adına katılımcılara kitap ve hatıra hediyelikler takdim etti.

Kültür Bakanlığı Devlet Sanatçıları tarafından verilen Tasavvuf Musıkisi Konseri ile biten program çerçevesinde Derviş Kıyafetleri Sergisi yapıldı ve davetlilere UKİD tarafından basılan kitaplar hediye edildi. Ayrıca Mikail Türker Bal, okurları için yeni yayınlanan kitabı ‘Mevlevihan’ı imzaladı.

tr_TRTürkçe