Belçika’da ”Türkiye-Azerbaycan ilişkileri ve Ermenistan sorunu Sempozyumu’’ düzenleniyor

1918 katliamının 100. Yılında Belçika’da ‘’Tarihi belgeler ışığında Türkiye-Azerbaycan ilişkileri ve Ermenistan Sorunu SEMPOZYUMU’’ düzenleniyor.

Bilindiği gibi içinde bulunduğumuz sene, 1918 yılında Ermeni taşnaklarının, Bolşevik Rus hükumetinin desteği ile Kafkas bölgesinde savunmasız Azerbaycan halkına karşı tarihte misline az rastlanan soykırımının 100. Yılıdır. Eldeki tarihi belgelerin gösterdiğine göre 1918 yılında Ermeni terorisler 30 000’den fazla sivil masum Azerbaycan Türkünü acımasızca öldürmüşlerdir.

Bu bağlamda Azerbaycan Gençliğe Yardım Fondu, Türkiye’nin “Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği ve Belçika Türk Kültür Merkezin’in işbirliği ve Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı yanında STK’lara Devlet Desteği Şurası’nın desteği ile Belçika’nın Antverpen şehrindeki Türk Kültür Merkezi’nde 22 Nisan 2018 tarihinde “Türkiye Azerbaycan ilişkileri ve Ermenistan sorunu” konulu konferans düzenleniyor. Konferansa konuşmacı olarak Türkiye Nişantaşı Üniversitesi öğretim görevlisi uluslararası ilişkiler uzmanı Prof. Dr. Ragıp Kutay Karaca, Azerbaycan Hazar Üniversitesi öğretim görevlisi tarihçi yazar Dr. Telman Guliyev, Azerbaycan “Gençliğe Yardım Fondu” proje koordinatörü Namiq Serdarlı ve UKİD Avrupa koordinatörü Selahattin Saygın katılacaklar.

Tertip heyeti adına bilgi veren Namiq Serdarlı ‘’1918 yılında yaşanan katliam ve diğer katliamlar sürekli dikkatlerden kaçırılmak istenirken Ermenistan devleti ve Ermeni diasporası uluslararası arenada, özellikle Avrupa ülkeleri parlamentolarında sözde Ermeni soykırımı iddialarını sürekli gündem konusu yapmakla dünya kamuoyunu asılsız ve yalan malumatlarla bilgilendirmeye çalışmaktadır’’ derken ‘’Buna mukabil bizler STK’lar olarak bu yanlış ve asılsız tebligatın karşısını almak, toplumu, özellikle yetişmekte olan genç nesli doğru bilgilerle donatmak için  bilim adamlarının araştırmaları ve tarihi gerçekler ışığında konuyu aydınlatmaya çalışmaktayız. Gayemiz tarihi hadiseleri gerçek yönleriyle ortaya koymak suretiyle kalıcı ve uzun vadeli barışa zemin hazırlamaktır.’’ şeklinde konuştu.