BM Genel Sekreteri Guterres: Önceliğimiz Priştine-Belgrad diyalogunun devamı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Belgrad-Priştine normalleşme sürecinin devam etmesi ve kurumsal reformların, uluslararası toplumun Kosova ile ilgili temel beklentisi olduğunu söyledi.
Güvenlik Konseyi tarafından dün (24 Nisan) görüşülen altı aylık Kosova raporunda BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, diyalogu sürdürme konusundaki engellerin hızla ortadan kaldırılması çağrısında bulundu.
 Guterres, zorluklara rağmen, UNMIK ve diğer ajansların katılımı ve desteği ile çalışmaya devam eden Belgrad ve Priştine’deki kayıp kişilerle ilgili ortak bir çalışma grubu faaliyetlerinden memnun olduğunu söyledi.
BM Genel Sekreteri, UNMIK’in (Kosova’daki Birleşmiş Milletler Misyonu) önceliklerinin Kosova ve bölgedeki güvenlik, istikrar ve insan haklarına saygı gösterilmesi angajeliğinin olduğunu ifade etti.
Kosova’daki durumla ilgili rapor ayrıca Kosova hükümeti tarafından alınan tedbirler ve koronavirüsle ilgili duruma rağmen UNMIK’in tamamen operasyonel olduğunu, ancak faaliyet ve projelerin uygulanmasında kısıtlı imkanlara sahip olduğunu belirtiyor.
BM Güvenlik Konseyi’nin toplantısında Kosova adına Geçici Dışişleri Bakanı Glauk Konjufca da konuşma yaptığı belirtildi.