Bosna Hersekli kadınlardan Vicdan Konvoyu’na destek

Bosna Hersekli savaş mağduru bir grup kadın, “Kadınlar İçin Vicdan Konvoyu” etkinliğine katılmak üzere Saraybosna’dan yola çıktı
.

SARAYBOSNA – Suriye’de, hukuka aykırı şekilde Beşşar Esed rejimince hapishanelerinde tutulup, çeşitli işkencelere maruz bırakılan kadınların sesini duyurmak ve serbest bırakılmalarını sağlamak için başlatılan “Kadınlar İçin Vicdan Konvoyu”na, Bosna Hersek’ten de destek geldi.

Bosna Hersek’in çeşitli bölgelerinden 200 kadın, “Vicdan Konvoyu”na katılmak üzere başkent Saraybosna’dan yola çıktı.

Yola çıkan kadınlar arasında, 1992-1995 yıllarında yaşanan Bosna savaşı sırasında Suriyeli kadınlar ile aynı kaderi paylaşan Boşnak kadınların yanı sıra savaştan sonra doğmuş genç kızlar bulunuyor.

Aralarında Srebrenitsa Anneleri’nin de bulunduğu kadınlar, Suriyeli mahpus kadınlara destek olmak için katılacakları “Vicdan Konvoyu” ile İzmit, Sakarya, Ankara ve Adana’dan geçerek Suriye sınırına ulaşmayı hedefliyor.

Balkan Kültürleri İttifakı Derneği (BAKİDER) temsilcisi Enida Gujo yaptığı açıklamada, Bosna Hersekli kadınların yolculuklarının, Türkiye’nin desteğiyle organize edildiğine dikkati çekerek, “Suriye’deki kadınların birçoğu hapishanelerde tutuluyor, dünya buna sessiz kalıyor. 8 Mart’ta, hep birlikte, işkenceye maruz kalan kadınlara yardım çağrısında bulunacağız.” diye konuştu.

Gujo, İstanbul’dan yola çıkacak konvoya, 10 bin kadının katılacağını söyledi.

Podrinje-Bratunac Kadınları Derneği Başkanı Suhra Sinanovic, “Hapishanede tutulan binlerce kadının serbest bırakılmasını ve akıbeti bilinmeyen 419 küçük kızın ne halde olduklarını öğrenmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konvoya katılmak üzere yola çıkan kadınları uğurlayan Srebrenitsa ve Zepa Anneleri Derneği Başkanı Munira Subasic, “Srebrenitsa anneleri acının ne olduğunu iyi bilir. Bizim yaşadıklarımızı şimdi Suriyeli kadınlar yaşıyor. Müslüman annelerin yaşamaya hakkı yok mu? 21. yüzyıldayız. Birleşmiş Milletler (BM) de ABD de Rusya da utanmalı.” dedi.

Bosna Hersek Federasyonu (FBIH) Başkan Yardımcısı Melika Mahmutbegovic de konvoya bir mektup ile destek verdi.

Mahmutbegovic, yazdığı mektupta, “Bosna Hersekliler, özellikle Boşnaklar sizleri çok iyi anlıyor. Zira 1992-1995 yılları arasında yaşanan savaşta benzer şeyler yaşadık. Aşağılanmanın nasıl bir duygu olduğunu biliyoruz. Sizin acınızı yüreğimizde hissediyoruz. Herkesçe terk edilip unutulmanın nasıl bir duygu olduğunu çok iyi biliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Konvoya, aralarında İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsanı Yardım Vakfı, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), Diyanet Vakfı, Ensar Vakfı ve İHAK’ın aralarında bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşu ile 55 ülkeden kadınlar destek veriyor.

İstanbul’dan 6 Mart’ta İstanbul’dan yola çıkacak “Vicdan Konvoyu”, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Suriye sınırına ulaşacak.

(AA) Sanela Crnovrsanin, Vesna Besiç

tr_TRTürkçe