Diyarbakır Sarı Saltuk Buluşması

Diyarbakır’daki Sarı Saltuk Buluşması 18 Haziran’da Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi’nde yapılıyor.

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği UKİD’in Sarı Saltuk Baba Buluşmaları çerçevesinde yurt içinde düzenlediği ilk etkinlik 18 Haziran’da Diyarbakır’da yapılıyor.

Saat 15:00’te Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek programa protokol mensupları yanında ilim adamları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, tasavvuf ehli ve Sarı Saltuk Baba felsefesine gönül verenler katılıyor.

Barış İçinde Birarada Yaşama temelli dünya görüşünün önemli temsilcilerinden olan, insanları dil, din, ırk, mezhep, meşrep farkı görmeden seven Yesevî düşüncesinin Anadolu’daki temsilcisi Hacı Bektaşı Veli’nin Anadolu’da yaptıklarını Balkanlar’da gerçekleştiren Sarı Saltuk Baba adına Diyarbakırda’da bir mezar bulunuyor.

Esas mezarının Babadağ (Romanya-Köstence) de olduğu kabul edilen, ölümünden sonra bir çok yerde kendisine izafeten türbeler, makamlar inşa edilen Sarı Saltuk Baba’nın Türkiye’de de bir çok yerde makamı bulunmakta. 3 yıldır yurt dışında Sarı Saltuk Buluşmaları yapan UKİD, yurt içindeki ilk buluşmayı Diyarbakır’da yapıyor. Dernek yönetiminden verilen bilgiye göre buluşma programları, Hozat, İznik, Sarıyer, babaeski gibi ünlü mutasavvıfın adına türbe ve makamların bulunduğu başka yerlerde de yapılacak.

Diyarbakır Valiliği’nin destekleri ile düzenlenen etkinlikte; Prof. Dr. Alemdar Yalçın, Prof. Dr. Hasan Onat, Prof. Dr. Necati Demir, Doç. Dr. Gıyasettin Aytaş sempozyum konuşmacısı olarak yer alacaklar. Lokma ikramı yapılacak, lokma duası okunacak programa, başta Cem Vakfı’ndan olmak üzere Alevi-Bektaşi camiasından isimler de katılacaklar. Davetliler Sarı Saltuk Baba adına yapılmış türbeyi de ziyaret edecekler.

tr_TRTürkçe