Dünya Turizm Forumu’na Doğru

İstanbul’da düzenlenecek Dünya Turizm Forumu’nun Rusya ayağı olan Rusya Zirvesi 2017 başkent Moskova’da başladı.

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, göreve geldiği günden bu yana geçen 2 ayda Türkiye’den Rusya’ya 11 bakanın geldiğini ve Başbakan Binali Yıldırım’ın da bir ziyarette bulunduğuna işaret ederek, Rusya ile yaşanan kriz sonrasında ilişkilerin eski duruma ulaşması için yoğun çaba sarf edildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında son dönemde üç büyük görüşme yapıldığını ifade eden Diriöz, “Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısının da mart başında Rusya’da yapılması planlanıyor.” dedi.

İki ülke arasında siyasi iyileşmenin başladığını, Astana’da yapılan toplantının da bu durumu yansıttığını dile getiren Diriöz, ekonomik kısıtlamalar konusunda iyileştirmelerin de ÜDİK toplantısı çerçevesinde yapılacak istişareler sonrasında görüleceğini söyledi.

Diriöz, Türkiye’nin, dünya turizminde en popüler altıncı ülke olduğuna dikkati çekerek, “Rusya da Türkiye için turizm açısından önemli bir ortak. Türkiye, Ruslar için bu alanda en iyi fırsatları sunuyor. Turizm sadece ekonomik olarak değil, farklı kültürlerin birbirleriyle kaynaşmaları için de fırsatlar yaratıyor.” diye konuştu.

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş de Türkiye ve Rusya’nın birbirini tamamlayan iki ülke olduğunu dile getirdi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin halka da yansıdığını belirten Ateş, “Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkiler ne zaman iyi olduysa, iki ülkenin vatandaşları da mutlu olmuştur, ancak kötü bir şey olursa, iki halk da olumsuz etkilenir.” dedi.

Dünya Turizm Forumu Başkanı Bulut Bağcı ve Anex Tour Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar’ın da birer konuşma yaptığı zirvede yaklaşık 10 ülkeden, 25 konuşmacı, 350 katılımcı, 10 farklı oturumda turizmin geleceğini değerlendirecek.

(AA)

tr_TRTürkçe