Erdoğan Saraç’tan İvanovski’ye sert tepki

Türk Milli Birlik Hareketi Genel Başkanı ve milletvekili Erdoğan Saraç, Makedonya Bilişim ve Kamu Yönetimi Bakanı İva İvanovski’nin ‘Türk esareti’yle ilgili sözlerine sert tepki gösterdi.

TMBH Genel Başkanı ve milletvekili Erdoğan Saraç, Makedonya meclisinde gerçekleştirdiği basın toplantısıyla, Birlişim ve Kamu Yönetimi Bakanı İvo İvanoski’nin “Türk esareti”yle ilgili konuşmasına sert tepki gösterdiği.

Saraç, Türk dizileriyle “Türk esareti” kavramı arasında paralellik kurulmasını anlayamadığını ifade ederek, “Bu tür açıklamaları sadece Bakan İvanovski ve onunla aynı düşünce tarzına sahip olanlar yapabilir. Bakan İvanovski’nin kullandığı sözlüğü sert bir şekilde kınıyor ve en kısa sürede bu ülkede yaşayan Türklerden özür dilemesini istiyorum” dedi.

Saraç, “Makedonya’nın Türk hakimiyeti altında olmasını bir şans olarak görüyorum. Çünkü bu bölgede Sırp veya Bulgarlar hakim olsaydı bugün sizlere Makedonca dilinde seslenemezdim. Türkler bu bölgede hüküm sürdükleri sürede hiçbir dini ve milli ayrım yapmadılar. Böyle bir yaklaşım sürdüğü müddetçe yakın zamanda bizim Türkçe konuşmamız da engellenirse şaşırmam. Biri çıkıp Bakan İvanovski’ye Türkiye’nin Makedonya’nın ayakta kalması için verdiği desteği anlatmalı. Türkiye de son dönemde artan bu tür söylemlerden dolayı bu hükümetle ilişkilerini tekrar gözden geçirmeli” şeklinde konuştu.

Bilindiği gibi, Makedonya’daki televizyon kanallarında beğeniyle izlenen Türk dizi filmlerine tepki gösteren Bilişim ve Kamu Yönetimi Bakanı İvo İvanovsk, “500 yıllık Türk esareti yetti” diyerek dizilerin oynatılmamasını istemişti.