‘’Günümüz Diliyle Sarı Saltuk Baba’’ yayınlandı

Gazeteci-Yazar Şefik Kantar tarafından kaleme alınan ‘Günümüz Diliyle Sarı Saltuk Baba’, UKİD Yayınları arasında kitapseverlerle buluştu.

Ünlü Türk mutasavvıfı Sarı Saltuk Baba’nın günümüzde nasıl anlaşılması gerektiği konusundaki sorulara cevap vermeye çalışan ‘Günümüz Diliyle Sarı Saltuk Baba’ adlı kitap UKİD tarafından yayınlandı. Kitap, daha önce ‘Çarmıha Gerilen Bebek’ adlı romanı ve ‘Allah’a Bir Ev Yapmak’ adlı çalışmasıyla tanınan gazeteci-yazar Şefik Kantar tarafından kaleme alındı.

Daha önce Sarı Saltuk Baba’nın efsanevi hayatını anlatan Saltukname isimli eseri dört cilt halinde yayınlayan; birinci Babadağ Sarı Saltuk Buluşması’ndaki tebliğleri kitaplaştıran UKİD, bu kitapla hayatı efsanevi anlatımların arkasında kalan bu ünlü Türk mutasavvıfın günümüz insanlarına ne gibi mesajlar verdiğini kamuoyunun bilgi ve takdirlerine sunuyor.

Kitap hakkında bilgi veren Şefik Kantar, ‘Sarı Saltuk Baba Buluşmaları çerçevesinde yaptığımız faaliyetlerde, Sarı Saltuk Baba hakkında günümüz insanına kolay anlaşılır özet bilgiler sunacak bir yayının eksikliğini gördük. Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, Prof. Dr. Necati Demir, Prof. Dr.  A. Yaşar Ocak gibi değerli ilim adamlarımızın çalışmaları akademik düzeyi yüksek olan, bilimsel alt yapısı olmayanların doğrudan yararlanamadığı eserler hüviyetinde. Toplumda da Sarı Saltuk Baba ve Felsefesini öğrenmeye dönük ısrarlı bir talep var. Bunu karşılamak için UKİD Başkanımız Musa Serdar Çelebi’nin ve dernekteki diğer arkadaşlarımızın isteği üzerine bu çalışmayı yaptım. 750 yıl önce Balkanlara geçerek o bölgede barış, sevgi ve kardeşlik mesajları veren bu önemli önderin günümüz insanı tarafından nasıl anlaşılması gerektiği üzerinde durmaya gayret ettim. Başlangıçta, küçük hacimli bir broşür şeklindeki düşünce, yazdıkça bir kitaba dönüştü. Umarım toplum içerisinde gerekli ilgi ve yankıyı bulur’ şeklinde konuştu.

UKİD yetkilileri, kitabın başta Balkan dilleri olmak üzere çeşitli dillere de tercüme edileceğini ifade ettiler.

Okuyucular kitabı UKİD’den kargo ücreti karşılığında ücretsiz olarak temin edebiliyorlar. İstek için başvurular derneğin info@ukid.org.tr adresine yapılabiliyor.