‘İsrail ve Ortadoğu’ konferansı 12 Mayıs’ta yapılıyor

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği – UKİD tarafından düzenlenen konferans serilerinin ikincisi 12 Mayıs 2018 Cumartesi günü dernek merkezinde gerçekleştiriliyor. Saat 17:00’de başlayacak ‘İsrail ve Ortadoğu’ isimli konferansa ilgi duyan herkesin davetli olduğu bildirildi.

Konferans “Osmanlı Suriyesinde Bitmeyen Mücadele’’ adlı kitabı ile ilgi çeken Selim Han Yeniacun tarafından verilecek. Konferansta İsrail – Ortadoğu ekseninde gelişen ilişkiler ve geleceği yanında başta misyonerler olmak üzere değişik güçlerin faaliyetleri ve sonuçları üzerinde bilgi verilecek, davetlilerin soruları cevaplandırılacak. Programın yönetimi Prof. Dr. Musa Taşdelen tarafından yapılacak.

Selim Han Yeniacun kimdir?

Selim Han Yeniacun 1990 yılında Antaya’nın Alanya ilçesinde doğmuş ilk ve orta öğrenimini burada tamaladıktan sonra 2013 yılında Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce) bölümünden mezun olmuştur. 2016 yılında aynı üniversitenin Ortadoğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsünde yüksek lisans derecesini alan Yeniacun, “Levant Coğrafyasında Amerikan Misyonerlik Hareketlerinin Meşruiyet Kaynakları” adlı tezi ile akademik anlamdaki teo-politik çalışmalara yeni bir katkı sağlamıştır.  Aynı yıl Türkiye Devlet Bursu ile “Ülke/Bölge Uzmanı Yetiştirme” programı kapsamında Marmara Üniversitesi akademik kadrosunda görevlendirilmek üzere lisansüstü çalışmalarını yapmak için İsrail’e gönderilmiştir. Dünya sıralamasında 49. sırada yer alan Kudüs İbrani Üniversitesinde “İsrail Çalışmaları” bölümünde ikinci yüksek lisans derecesini kazanan Selim Han Yeniacun, doktora çalışmalarına da halen bu kurum çatısı altında devam etmektedir.  2013 yılında genç akademisyenler ve disiplinler arasındaki dayanışmayı arttırmak üzere kurulan İstanbul Fikir ve Eğitim Derneği Başkanlığını ise kuruluşundan günümüze kadar halen yürütmektedir.  Beyrut Amerikan Üniversitesi, Harvard Üniversitesi ve Rockefeller Arşiv Merkezinde “misafir araştırmacı” sıfatıyla çalışmış ve bu çalışmaların neticesinde “Osmanlı Suriyesinde Bitmeyen Mücadele” isimli kitabını çıkartmıştır. İngilizce ve İbranice dillerini bilmekle birlikte Farsça, Arapça ve Almanca dillerinde akademik seviyede eğitim almıştır.

‘’Osmanlı Suriyesinde Bitmeyen Mücadele’’ isimli kitabında dış güçlerin bölgedeki faaliyetlerine eğilen Yeniacun, ABD-Osmanlı ve Türkiye-Ortadoğu ekseninde problemlerin kaynağına inen ibretlik belgeler sunmaktadır. Kitap, ABD’nin Osmanlı Devleti ile olan ilişkilerinin tarihinin bugünün Türkiye’sinde eğitim, kültür, sanat ve batı figürünün ne anlama geldiğine ve nasıl evrildiğine dair ipuçları vermektedir. Bu çalışma ile birlikte Şam, Beyrut ve Kudüs üçgeninde Amerikalıların Orta Doğu rüyasını nasıl keşfettiği ortaya konmaktadır.

UKİD Başkanı Av. Zeki Çalışkan derneğin eğitim ve kültür çalışmaları çerçevesinde düzenlenen konferanslar dizisinin devam edeceğini ve güncel meselelere ışık tutacak tarihi, bölgesel konuları ele almayı sürdüreceklerini ifade etti.

tr_TRTürkçe