Joppik Partisi Başkanı Gabor Vona Türkiye’de

Macaristan’ın Türk dostu olarak bilinen 3. büyük partisi Jobbik’in başkanı Gabor Vona Türkiye’ye geliyor.

Macaristan’da Turancı görüşleriyle bilinen Jobbik (Daha İyi Bir Macaristan Hareketi) partisinin genel başkanı Gabor Vona, 1 haftalık bir ziyaret için bugün (29 Ekim Salı) Türkiye’ye geliyor.
Gabor Vona Türkiye’de bulunduğu süre içerisinde 30 Ekim’de Sakarya Üniversitesi’nde, 31 Ekim’de Marmara Üniversitesi’nde, 1 Kasım’da Bilecik Üniversitesi’nde ve 2 Kasım’da da İstanbul Üniversitesi’nde ‘Tarih Boyunca Türk-Macar İlişkileri’ konusunda birer konferans verecek.
Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği – UKİD’in düzenleyeceği bir programla, İstanbul’da Türk Sivil Toplum Kuruluşları ile bir araya gelecek olan Gabor Vona, değişik siyasi parti temsilcileriyle de görüşmeler yapacak.
‘Biz Hepimiz Attila’nın Torunlarıyız’ sloganı etrafında Türk-Macar kardeşliğini ön plana çıkaran ve Turancı fikirleriyle tanınan Jobbik Partisi, kamuoyunda ambleminde hilal kullanan Avrupalı bir sağ parti olarak dikkat çekiyor. Avrupa Birliği (AB) karşıtlığıyla dikkat çeken ve tepkilere maruz kalan parti, başta Kıbrıs, terör ve Ermeni meselesi olmak üzere bir çok konuda Türkiye tezlerinin savunuculuğunu yapıyor.
Türkiye’de bulunduğu süre içerisinde Kocaeli’ndeki Tökeli İmre Müzesi, Ayasofya Müzesi, Sultanahmet Camii gibi tarihi ve turistik mekanları da ziyaret edecek olan Gabor Vona’nın basın sözcüsü, ziyaretin gayesinin Türk-Macar ilişkilerini layık olduğu seviyeye çıkartmak olduğunu söyledi.

 

 
UKİD Yönetim Kurulu Başkanı Musa Serdar Çelebi ise yaptığı açıklamada, ‘İki akraba millet olan Türk ve Macarların sosyal, siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkileri olması gereken seviyenin gerisindedir. İlişkileri layık olduğu yere çıkartmak için karşılıklı adımların atılması gerekmektedir. Kıbrıs ve sözde Ermeni soykırımı konularını, Hocali Katliamını AB’ye taşıyarak Türk tezlerinin gönüllü savunuculuğunu yapan Jobbik partisi kanalıyla da, diğer partilerle olması gerektiği gibi, Türk-Macar iişkilerinin daha da gelişmesine gayret edilmelidir. Bu gaye ile gerçekleşen G. Vona ziyaretinin önemli bir adım olacağına inanıyoruz. UKİD olarak, başka milletlerle olduğu gibi Türk-Macar ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlayacak girişimlerin artarak sürdürülmesi gerektiğine inanıyoruz. Kaldı ki, Jobbik partisinin sloganlaştırdığı gibi ‘biz hepimiz Attila’nın torunlarıyız.’ dedi.
Jobbik partisi başkanı ve beraberindeki heyet, ülkemizden 5 Kasım’da ayrılacak.