Kıbrıs’ta Hala Sultan Sempozyumu düzenleniyor

Lefkoşa’da Peygamberimiz Hz. Muhammed’in halası adına 7-9 Ekim 2016 tarihlerinde ilmi bir sempozyum düzenleniyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa’da Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi tarafından Hz. Muhammed’in halası ve süt annesi olan ve Türkler tarafından Hala Sultan diye adlandırılan Ümmi Hiram için bir sempozyum düzenleniyor. Sempozyuma UKİD Yönetim Kurulu Başkanı Musa Serdar Çelebi ve UKİD Genel Müdürü Şefik Kantar da gözlemci olarak katılacaklar.

Bilindiği gibi İslamın daha ilk dönemlerinde adaya düzenlenen seferlerde bir çok sahabe gibi Peygamberimizin halası ve süt annesi de katılmış, vefat ettiği yerde kendisi için bir türbe inşa edilmiş ve bu türbe asırlarca önemli bir merkez olarak varlığını sürdürmüştür. Günümüzde Kıbrıs Rum kesiminde kalan Larnaka kentine yakın Tuz Gölü mevkiindeki türbe Kıbrıs’ın en önemli manevi merkezi durumundadır.

Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin düzenlediği sempozyumda konu Hala Sultan’ın kimliği ve şahsiyeti, Hala Sultan Türbesi, Arşiv Belgelerinde Hala Sultan Türbesi, Kıbrıs’a deniz seferleri ve Kıbrıs’ın fethi, Fetih ve İslamlaşma, Hz. Peygamber’in akrabaları, hala ve teyzeleri, Kıbrıs’lı meşhur şahsiyetler, Edebiyat ve Tasavvuf başlıkları altında ele alınıp değerlendirilecek. Sempozyumlarda konuşmacı olarak 35 akademisyen söz alıp tebliğ sunacak.