KKTC’de hükümet kurma çalışmaları sürüyor

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, hükümeti kurma görevini UBP Genel Başkanı ve Başbakan Özgürgün’e verdi

Özgürgün: “Cumhurbaşkanı Akıncı’nın verdiği bu görevi en iyi şekilde değerlendirip, yerine getirmek için çalışacağız”
.

LEFKOŞA – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, hükümeti kurma görevini Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Hüseyin Özgürgün’e verdi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Başbakan Özgürgün’ü Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kabul etti.

Akıncı, 7 Ocak’ta yapılan erken genel seçimin ardından hükümeti kurma görevini UBP Genel Başkanı ve Başbakan Özgürgün’e verdi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, görevi verirken yaptığı konuşmada, şu ana kadar güvenoyu alabilecek bir koalisyon hükümeti oluşmadığına işaret ederek, mecliste temsil edilen diğer partilerin de bu görevin UBP’ye verilmesinde hemfikir olduğunu belirtti.

“Süreci bekletmenin bir anlamı yok”

Süreci bekletmenin anlamı olmadığını ifade eden Akıncı, “Özgürgün’e bu görevi tebliğ ediyorum.” dedi.

Hüseyin Özgürgün de halka hizmet edecek, güçlü bir hükümet çıkabileceğini düşündüklerini belirterek, “Cumhurbaşkanı Akıncı’nın verdiği bu görevi en iyi şekilde değerlendirip, yerine getirmek için çalışacağız.” şeklinde konuştu.

Anayasaya göre, hükümeti kurma görevi alan milletvekili, bu görevini en geç 15 gün içinde tamamlamak veya görevi iade etmekle yükümlü.

Erken genel seçimde yüzde 5 barajını geçen 6 partiden UBP 21, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) 12, Halkın Partisi (HP) 9, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) 3, Demokrat Parti (DP) 3 ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) 2 milletvekilliği kazanmıştı.

(AA) Murat Demirci