Kosovalı Sırp siyasetçi İvanovic, Belgrad’da defnedildi

BELGRAD – Kosova’nın Kuzey Mitrovitsa şehrindeki ofisi önünde salı günü uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden “Özgürlük, Demokrasi ve Adalet” Halk İnisiyatifi Genel Başkanı Oliver İvanovic, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da son yolculuğuna uğurlandı.

Sırp siyasetçi için Belgrad’daki Yeni Mezarlık’ta (Novo Groblje) düzenlenen cenaze törenine, ailesinin yanı sıra hükümet temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.

 

Cenazede konuşan Raska-Prizren Piskoposu Teodosije, Oliver İvanovic’in insanlar arasında ayrım yapmayan biri olduğunu belirterek, Kosova sorununun İvanovic için siyasi bir meseleden çok Mitrovica’nın hem güneyinde hem de kuzeyindeki yaşam koşullarının iyileştirilmesi meselesi olduğunu söyledi.

İvanovic’in, sadece bölgedeki Sırplar tarafından değil, Arnavutlar tarafından da saygı duyulan bir siyasetçi olduğunu dile getiren Teodosije, “Oliver İvanovic, hakikat ve adalet mücadelesinin sembolü olarak kalacaktır.” dedi.

Cenaze törenine katılan İvanovic’in yakın dostu Tanja Petrovic de Sırp siyasetçinin savunduğu gerçekler uğruna hayatını kaybettiğini söyleyerek, “Bugün hepimizi Oliver’iz.” ifadelerini kullandı.

Sırbistan’ın eski cumhurbaşkanlarından Tomislav Nikolic ile Boris Tadic’in yanı sıra Başbakan Ana Brnabic, Dışişleri Bakanı İvica Dacic, Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Rasim Ljajic, Genelkurmay Başkanı Ljubisa Dikovic ve Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği İrinej de cenazeye katıldı.

64 yaşındaki Sırp siyasetçi, salı günü Kuzey Mitrovica’daki ofisi önünde uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybetmişti.

Seyir halindeki bir araçtan İvanovic’e ateş eden saldırganlar hala bulunamazken, olay günü başlatılan soruşturma kapsamında tespit edilen yanmış bir aracın saldırı ile ilişkili olabileceği açıklanmıştı.

İvanovic, 1990’lı yılların sonunda Kosova’da yaşanan savaşta Sırp paramiliter grupların önderliğini yaptığı ve savaşta Arnavut sivillere yönelik suçlar işlediği iddiasıyla 2016 yılında 9 yıl hapse mahkum edilmiş, ancak bu karar daha sonra yüksek mahkemece bozularak İvanovic’in yeniden yargılanmasına hükmedilmişti.

Sırp siyasetçinin tutuksuz yargılanmasına devam ediliyordu.

(AA) Sanela Crnovrsanin

tr_TRTürkçe