Kültür ve Eğitim Gezisi Başarıyla Tamamlandı

ATİB tarafından UKİD’in desteğiyle Türkiye Eğitim ve Kültür Gezisi adı altında düzenlenen gezide, İstanbul başta olmak üzere Bursa ve Çanakkale’deki tarihi mekânlar ziyaret edildi ve kültür zenginlikleri gezildi.

Almanya’daki derneklerimizden Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) her yıl olduğu gibi bu yıl da, Avrupa’da doğan ve büyüyen Türk gençlerinin Türkiye’yi yakından tanımaları gayesiyle bir gezi düzenledi. Türkiye Eğitim ve Kültür Gezisi adı altında düzenlenen gezide, İstanbul başta olmak üzere Bursa ve Çanakkale’deki tarihi mekânlar ziyaret edildi ve kültür zenginlikleri gezildi. Ayrıca Türkiye’de eğitim ve meslek imkanları konularında da bilgi alındı. Yaklaşık 100 kişiden oluşan gezi kafilesi bir hafta boyunca Anavatan Türkiye’yi dolaştı ve unutulmayan hatıralarla Almanya’ya geri döndü.

Paskalya tatilinde, gruplar halinde Hannover, Düsseldorf, Frankfurt, Stuttgart ve Nürnberg’den uçarak İstanbul’da buluşan ATİB gezi grubunun ilk durağı Bursa oldu.

Sırasıyla Orhangazi, Osmangazi, Yeşil Türbe, Emir Sultan gibi manevi mekânları ziyaret eden grup, Bursa Kent Müzesi ve Karagöz Hacivat müzelerini ilgiyle gezdi. Otobüsler ile Bursa’dan Çanakkale’ye geçen grup, Çanakkale İl İdaresi yetkilileri tarafından karşılandı. Çanakkale İl Kültür Müdürlüğü tarfından görevlendirilen rehberler tarafından şehrin tarihi mekânları gezdirildi. Daha sonra Çanakkale Üniversitesi`ni ziyaret eden gruba rektörlük tarafından üniversite ile ilgili bilgiler verildi ve hediyeler takdim edildi.

Çanakkale Valiliği tarafından misafir edilen ve Güzelyalı gençlik kampında konaklayan ATİB gezi grubuna Vali Yardımcısı tarafından Çanakkale ile ilgili bilgiler verildi. Valiliğin verdiği kahvaltıdan sonra Ecabat’a geçen grup, Ecabat Kaymakamlığı tarafından görevlendirilen rehberler eşliğinde Çanakkale Şehitliğini ziyaret etti. Aziziye Tabyalardan başlayan ziyaret, Çanakkale Kahramanı Seyit Onbaşı, Soğanlıdere Şehitliği, 57. Alay Şehitliği, Conkbayırı ve Abide gibi şehitlikleri ziyaret eden gençler şehitlerimize Fatihalar, Yasinler okudular. Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi ziyareti ise geziye ayrı bir heycan kattı.

Kültür ve Eğitim Gezisinin İstanbul bölümü Marmara Adaları ziyareti ile başladı. Kadıköy’den Büyük Ada’ya martılar eşliğinde yapılan gemi yolculuğu gençlere unutulmaz hatıralar yaşattı. İstanbul’da dört gün boyunca sırası ile Topkapı Sarayı, Sultanahmet, Ayasofya, Süleymaniye, Fatih gibi manevi ve tarihi mekânları ziyaret edildi.

İstanbul’un manevi mimarı Eyüp Sultan Hazretleri’nin menevi makamlarını ziyaret eden grup, Eyüp mezarlığında meftun bulunan Üstad Necip Fazıl başta olmak üzere bir çok Türk-İslam büyüklerini kabirlerini ziyaret ederek, gubur ehlinnin ruhlarına Fatihalar okudu, dualar etti. Öte yandan Miniatürk alanını gezmek, Piyer Lotti’den Haliç’i, Çamlıca’dan İstanbul Boğazı’nı seyretmek ve boğazda gemi turu ise gençleri adeta büyüledi. Avrupa’da doğup büyüyen gençler: ’’Anavatanımız, Türkiyemiz ne güzel bir ülkedir’’ demekten kendilerini alamadılar.

Türkiye Kültür ve Eğitim Gezisini koordine eden ve geziye rehberlik yapan ATİB Genel Başkanı Yakup Tufan, gezi ile ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: ‘’Maalesef bugün Avrupa ülkelerinde doğup büyüyen Türk gençlerinin en büyük problemlerinden biri de kimlik problemidir. Biz bu geziyi özellikle iki kültür arasında bocalayan genç nesillerin Anavatan Türkiye’yi daha yakından tanımaları ve kimliklerinin gelişmesine yardımcı olmak gayesiyle düzenledik.  Adı üstünde bu bir -kültür ve eğitim- gezisidir. Biz bu gezi ile gençlerimize Türkiye’nin kültür ve tarih değerlerini ve tabii güzelliklerini tanıttık. Geziye katılanlar Türkiye’nin tabi güzelliğini, tarih ve kültür zenginliklerini birebir yaşadılar ve anavatanlarını yakından tanıma fırsatı buldular. Bunun sonucu gençler Türkiye’yi daha çok sevdiklerine şahit olduk. Bütün bunlar bize gösteriyor ki, Avrupa ülkelerinde doğup büyüyen genç nesillerimizin kimliklerinin oluşmasında bu geziler oldukca büyük katkı sağlayacaktır’’.

Akşamları yapılan değerlendirmeler ve ‘’Adabı Muaşeret’’ dersleri ise geziye ayrı bir değer katmış ve başka bir güzellik kazandırmıştır.

ATİB Genel Merkezi tarafından düzenlenen, “Türkiye Kültür ve Eğitim Gezisi”nde,  ATİB Genel Başkan Yardımcısı Yakup Tufan olmak üzere ATİB – NRW Bölge Başkanı Harun Kılıç, Bayern Bölge Başkanı Ahmet Tanyıldız, Gençlik Kolları Gn. Bşk. Süleyman Yıldırım, Eğitim Kol. Bşk. Uğur Göktaş, Kız Kolları Gn. Bşk. Nurhan Aksoy, Bremen Kız Kolları Bölge Görevlisi Zehra Tüfekçi görev aldılar.

ATİB Türkiye Kültür ve Eğitim Gezisi grubu adına Yakup Tufan, özellikle konaklama ve ulaşım konusunda ATİB Kurucu Genel Başkanı ve UKİD Başkanı Musa Serdar Çelebi başta olmak üzere, İstanbul Büyük Şehir Beylediyesi, Bursa Valiliği, Çanakkale Valiliği ve Çanakkale Üniversitesi yetkililerine müteşekkir olduklarını söyledi.

tr_TRTürkçe