Kurbanlar kesildi, dağıtılmaya başlandı

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği – UKİD organizasyonu ile kestirilecek kurbanların kesimleri Bayram’ın ikinci günü itibariyle bitirildi ve etlerin ihtiyaç sahiplerine dağıtımına başlandı.

Önceden ilan edildiği gibi koronavirüsü salgınının ortaya çıkardığı riskler sebebiyle bu yıl UKİD tarafından vekaletle Kurban kesimi yurt içinde yapıldı. Kurbanlarını yurt dışında kesmek isteyenlere de yardımcı olunarak değişik ülkelerdeki değişik organizasyonlara yönlendirildi. Diğer taraftan UKİD Romanya bu yıl mahalli bir organizasyonla Kurban kesimi gerçekleştirdi ve ihtiyaç sahiplerine dağıttı.

UKİD bu yılki Kurban organizasyonunu Ümraniye Sosyal Yardım ve Dayanışma Derneği ile birlikte yürüttü. Kurban kesimleri iki gün sürerken UKİD’e vekalet verenlerin kesimleri Bayramın ikinci günü yapıldı. UKİD Başkanı Av. Zeki Çalışkan’ın nezaretindeki kesimlerin ardından önceden tespit edilen adreslere dağıtım yapılmaya başlandı.

Bu yıl yapılan planlamaya göre etlerin tamamı hemen dağıtılmayacak. Etlerin bir kısmı özel olarak kutulanıp ihtiyaç sahiplerine peyderpey ulaştırılacak. Bunun için Ümraniye Sosyal Yardım ve Dayanışma Derneği’nin imkanlarından yararlanılacak.

UKİD – Romanya da bu yıl kurban kesimini mahalli bir organizasyonla gerçekleştirdi. UKİD Romanya Temsilcisi Sabit Daniş tarafından yapılan organizasyonla Dobruca ve çevresindeki köylerde ihtiyaç sahiplerine Kurban eti dağıtıldı.

Hem Türkiye’de hem Türkiye dışındaki dağıtımlarda koronavirüsü salgını sebebiyle hayata geçirilen kurallara azami ölçüde uyuldu. UKİD Başkanı Av. Zeki Çalışkan konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: ”Zor şartlara rağmen bu yıl da UKİD olarak Kurban kesimlerimizi gerçekleştirdik. Bize vekalet veren tüm şahıslara ait kurbanlar, Kurban’a ilişkin tüm hassasiyetler dikkate alınarak kesildi. Dağıtım da aynı ciddiyetle yapılmaya başlandı. İnşallah önümüzdeki senelerde kesimlerimizi daha güzel şartlarda yaparız. Kampanyamıza destek veren tüm arkadaşlarıma içten teşekkürlerimi sunuyorum. Vekalet verenlerin Allah kurbanlarını makbul eylesin. İslâm Âlemi’nin Kurban Bayramı Mübarek olsun. Bayram; barış, huzur, sağlık ve saadetlerin gelmesine vesile olsun.”