Kusturica’dan tepki çeken Kosova talebi

Yönetmen Nemanja (Emir) Kusturica’nın Putin’e Kosova’yı tanımaması için yalvarmasına Kosova’lılardan tepki

 

Bir Rus gazetesi ile yaptığı röportajda yönetmen Emir Kusturica, “Rus lider Vladimir Putin’in Kosova’nın BM’ye kabul edilmesine asla izin vermeyeceğini umuyoruz ”dedi.

 

Gazete, bu konuşmada Kusturica’nın Sırpların bugün Rusya’dan ne beklediğine ilişkin vizyonunu paylaştığını yazıyor.

 

Haberde Kusturica’nın şu görüşleri dile getirdiği ifade ediliyor:

”Rus lider Vladimir Putin’in Kosova’nın BM’ye kabul edilmesine asla izin vermeyeceğini umuyoruz.  Tek taraflı veya karşılıklı anlaşma için Belgrad’dan Moskova’ya sinyaller gönderilse bile buna izin verilemez.

 

Biz (Sırplar), Ruslarla birlikte, Atlantizmin santrifüjü tarafından ezilmeyen Hıristiyan kültürünün bir parçası olmaya devam ediyoruz.  Ve elimizden geldiğince biz olduğumuz gibi kalmaya devam edeceğiz.”

 

Emir Kusturica’nın bu talebi Kosovalılar tarafından ‘Putin’e yalvarma’ olarak değerlendirildi ve tepki çekti. Bilindiği gibi Kosova BM tarafından tanınmak için önemli adımlar atıyor ve bu da onu kendi sınırları içinde sayan Sırbistan tarafından engellenmek isteniyor.

 

Emir Kusturica kimdir?

 

24 Kasım 1954 yılında Yugoslavya’da, Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da Boşnak müslüman bir ailede doğdu. Babası Murat Kusturica, Saraybosna Enformasyon Bakanlığı’nda görevli bir gazeteci, annesi Senka Numankadić, mahkeme katibi idi. 2005 yılında babası hayatta değilken verdiği bir röportajda babasının kendisini Sırp kabul ettiğini ve ateist olduğunu söyledi.

 

23 Nisan 2005 yılında (Đurđevdan-Hıdırellez Bayramı) Karadağ’da Herceg Novi kenti yakınlarındaki Savina Manastırı’nda Nemanja Kusturica ismiyle Sırp Ortodoks olarak vaftiz oldu. 4 Mart 2005 tarihli The Guardian gazetesine verdiği demeçte, “Benim babam ateistti ve kendini her zaman bir Sırp olarak tanımladı. Evet belki son 250 yıldır Müslümanız ama öncesinde Ortodokstuk ve daha da önemlisi biz her zaman Sırp’tık. Din bunu değiştirmez. Biz sadece Türklerden canımızı kurtarmak için Müslüman olduk” dedi.

 

21 Ocak 2010’da, Kurtarıcı İsa Katedrali’nde Nemanja Kusturica “Ortodoks halklar birliğinin sıkılaştırılmasına ve Hıristiyanlık değerlerinin toplumda yerleşmesine yaptığı katkılarından dolayı” Ortodoks Halkların Birliği Vakfı’nın 2009 ödülünü aldı. Ödül Kusturica’ya Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill tarafından verildi.

tr_TRTürkçe