Macaristan’da seçimlerin gündemi UKİD ve Musa Serdar Çelebi

Macaristan’da 8 Nisan’da yapılacak genel seçimler öncesinde partiler UKİD ve Musa Serdar Çelebi üzerinden kampanya yürütüyor.

 

.

İstanbul – Macaristan’da genel seçimlere bir hafta kala rakip partiler Jobbik partisine Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği (UKİD) Şeref Başkanı Musa Serdar Çelebi hakkındaki eski ve asılsız haberler üzerinden saldırıya geçtiler.

Türk dostu ve Turancı olarak bilinen Jobbik’in yükselişinden rahatsız olan çevrelerin piyasaya sürdüğü haberlerde M. Serdar Çelebi, Papa 2. Paul’a suikast tertibinde yer almakla suçlanıyor ve parti başkanı Vona Gabor’un Çelebi ile yakın münasebetleri gündeme getiriliyor. M. Serdar Çelebi’nin Türk Federasyon ve Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB)’deki başkanlık dönemleriyle ilgili asılsız iddialar yanında UKİD’in Macaristan’daki faaliyetlerine de dikkat çekiliyor.

Macaristan’dan yayın yapan

UKİD Şeref Başkanı Musa Serdar Çelebi, konuyla alakalı olarak yaptığı kısa açıklamada şunları söyledi: ‘’Birçok yerde görülebildiği gibi Macaristan’da da belli çevrelerin seçime giderken kendilerine avantaj sağlamak için bu türden asılsız haber ve suçlamalara tevessül ettikleri ne yazık ki görülmektedir. Bizim Jobbik ile münasebetlerimiz Macar halkına duyduğumuz sevgi ve bağlılığın bir tezahürüdür. Vona Gabor Türkiye’de geniş bir kesim tarafından yakından tanınmakta ve Türk-Macar münasebetlerini geliştirici bir rol oynamaktadır. Türk halkının Macar halkına karşı samimi sempatisi bilinmektedir. Macaristan’daki ilişkilerimiz sadece bu parti ile sınırlı olmayıp geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Düzenlediğimiz faaliyetlere başka partilerden vekiller ve parti temsilcileri de katılmaktadır. Parti siyasetinin yapılmadığı Macar Turan Vakfı tarafından düzenlenen ve tüm dünyadan katılımcıların yer aldığı Turan Kurultayı’na ve Atilla Kurultayı’na katılıyor olmak bizim için başlı başına bir övünç vesilesidir.

‘’Merhum Papa 2. Paul’a karşı 1981 yılında düzenlenen menfur suikaste ismimizin karıştırılmasının uluslararası bir komplo neticesi olduğu 35 yıl önce ortaya çıkmıştır ve zaten bu sebeple Roma’daki mahkemede beraat etmiştik. Buna bağlı olarak gerek Türk Federasyon ve gerekse ATİB ile ilgili olarak zamanında bilhassa aşırı sol ve komünist çevrelerce yapılan çeşitli suçlamaların hepsinin mesnetsiz iftiralar olduğu değişik mahkeme kararlarıyla ortaya çıkmıştır.

‘’Maksatlı çevrelerin kardeş Macaristan halkının seçime gideceği günlerde kamuoyunun kafasını karıştırıcı ve seçimleri asılsız haberlerle manipüle etmeye yönelik bu teşebbüsleri bizi üzmüştür. Ancak bunlar ne Türk-Macar kardeşliğine ne de yapmakta olduğumuz sosyal ve kültürel çalışmalara gölge düşüremeyecektir. İftira niteliğindeki karalayıcı haberlerle alakalı olarak kanuni haklarımızı mahkemeler nezdinde kullanacağız. Bu vesile ile önümüzdeki hafta yapılacak seçimlerin Macaristan için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Éljen Magyarország!

Éljen a török-magyar testvériség!

Yaşasın Macaristan

Yaşasın Türk – Macar Kardeşliği’’