Makedonya’da Türkçe Eğitim Bayramı

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) ünlü şair Yahya Kemal Beyatlı’nın adını kullanarak Makedonya’da eğitim faaliyeti göstermesine daha fazla müsaade edilmemesi gerektiğini söyledi.

 

 

ÜSKÜP – Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) ünlü şair Yahya Kemal Beyatlı’nın adını kullanarak Makedonya’da eğitim faaliyeti göstermesine daha fazla müsaade edilmemesi gerektiğini söyledi.

 

Başkent Üsküp’te, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliğince (MATÜSİTEB) 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı etkinliği yapıldı.

 

Büyükelçi Tülin Erkal Kara, programda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Makedonya arasında mükemmel düzeydeki ikili ilişkilerin ve yakın bağların en önemli halkalarından olan soydaşların Türk diline sahip çıktığını görmekten büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

 

FETÖ’nün Makedonya’daki varlığına değinen Kara, şöyle konuştu:

 

“15 Temmuz menfur darbe girişiminin faili hain terör örgütü FETÖ’nün, değerli şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın adını bu şer odağı niteliğindeki okullarında bu güzel ülkede kullanmaya devam etmesinden büyük bir rahatsızlık duyuyoruz. Yalnız ülkemiz için değil, faaliyet gösterdiği tüm ülkeler için büyük bir tehlike teşkil eden bu kanlı terör örgütünün Yahya Kemal’in değerli adını lekelemesine ve Makedonya halkına tehdit oluşturmasına daha fazla müsaade edilmeyeceğini umut ediyoruz.”

 

Kara, Türkçe Eğitim Bayramı’nın her yıl daha büyük bir coşku ile kutlanmasını ve bu topraklarda yaşayan soydaşların dil, din ve kültürünün yaşatılmasına katkıda bulunulmasını temenni etti.

(AA)

tr_TRTürkçe