Milli Maç Öncesi Romanya’ya 2. Sarı Saltık Çıkarması

Türkiye ve Balkanlardan yüzlerce insanımız bu yıl 2.cisi gerçekleştirilen Sarı Saltık buluşması için 7-8 Eylül tarihlerinde Köstence Babadağ’da idi.

Milli takımımızın Romanya ile yapacağı karşılaşma öncesi Türkiye ve Balkanlardan yüzlerce insanımız bu yıl 2.cisi gerçekleştirilen Sarı Saltık buluşması için 7-8 Eylül tarihlerinde Köstence Babadağ’a geldi. Sarı Saltuk Buluşmaları Uluslararası Kalkınma ve Işbirliği Derneği – UKID tarafından düzenleniyor ve TIKA tarafından destekleniyor. Açılış programına Köstence Başkonsolos Yardımcısı Özgen Topçu, Din Ataşesi Aytekin Akçin, Yunus Emre Enstitüsü Romanya Temsilcisi Mustafa Kayıhan ve yerli temsilciler de katıldılar. Babadağ buluşmasının ardından 10-12 Eylül tarihleri arasında Arnavutluk”un başkenti Tiran”da da Sarı Saltuk Buluşması gerçekleştirilecek.

Türkiye, Bulgaristan, Yunanistan başta olmak üzere Balkan ülkelerinden kara ve hava yolu ile gelen ve sayıları üç yüz elliyi bulan katılımcılar iki gün süren programda, Sarı Saltuk ve Koyunbaba türbeleri ile Gazi Ali Paşa Camiini ziyaret etti. Gazi Ali Paşa camiinde kurbanlar kesildi, lokma (Kurban eti, pilav ve irmik helvası) ikram edildi, yoksullara giyecek yardımı yapıldı.

Sarı Saltık Baba türbesindeki anmada ise Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi, Alevi-Bektaşi deyişleri okundu ve türbe ziyaret edildi.  İlki geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen buluşmada, Sarı Saltık konusunda araştırmalar yapan akademisyenler ve araştırmacılar da sunumlar yaptılar.

Buluşma’ya katılan akademisyenlerden Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, Prof. Dr. Hasan Onat, Prof. Dr. Hüsniye Canbay Tatar, Doç. Dr. Taner Tatar, Doç. Dr. Haşim Şahin, Doç. Dr. İsmail Güleç, Doç. Dr. Mustafa Tatçı, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Dönmez cesitli konularda sunumlar yapıp Sarı Saltuk Baba”nın kişiliği ve günümüz açısından önemi hakkında görüşlerini açıkladılar.

tr_TRTürkçe