Romanya’da Sarı Saltuk Baba rüzgarı esecek

2015 yılında Romanya’da yapılacak Sarı Saltuk Baba ile ilgili çalışmaların planlama çalışmaları yapıldı.

25-27 Nisan tarihleri arasında Romanya’da yapılan görüşmelerle 2015 yılında Romanya’da yapılacak Sarı Saltuk Baba ile ilgili çalışmalar son şeklini aldı. UKİD Yönetim Kurulu Başkanı Musa Serdar Çelebi ve Yönetim Kurulu üyesi Ozan Sarıkaya başkanlığındaki UKİD heyeti üç gün boyunca çeşitli görüşmeler ve toplantılar yaparak planlanan etkinliklere son şeklini verdiler.

Romanya’nın Köstence ve Bükreş kentlerinde resmi Türk ve Romen yetkililer, başra Romanya Türk Birliği olmak üzere sivil toplum kuruluşları ve konuyla ilgili akademisyen ve değişik kişilerle görüşen UKİD heyeti, 4. Babadağ Sarı Saltuk Buluşması’nın eylül ayında yapılmasını kesinleştirdi.

Yerli halkın katılımı ile bir festival havasında geçmesi kararlaştırılan Buluşma dışında değişik tarihlerde ve alanlarda da etkinlikler yapılmasına karar verildi. Bunlar arasında Sarı Saltuk Baba kitabının Romence baskısı, Babadağ Belediyesi’ne Türkiye’den bir kardeş şehir bulma, yöredeki müslüman çocuklara toplu sünnet merasimi, Kurban’da muhtaç ailelere et ve ihtiyaç maddeleri dağıtımı gibi konular yer almakta.

UKİD’den verilen bilgiye göre önümüzdeki günlerde 2015 yılı Sarı Saltuk Baba etkinliklerinin tamamının neler olacağı kamuoyu ile paylaşılacak.

tr_TRTürkçe