Romence Sarı Saltuk Buluşmaları broşürü yayınlandı

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği – UKİD tarafından Romanya’da yapılan Sarı Saltuk Buluşmaları broşürü Romence dilinde yayınlandı.

1992 yılından bu yana her yıl Sarı Saltuk Baba’nın türbesinin bulunduğu Babadağ ilçesinde yapılan programlarla ilgili broşürün Romencesi yayınlandı. Her yıl düzenli şekilde yapılan programlara ilişkin haber, yorum ve fotoğrafların yer aldığı broşür 2019 yılındaki buluşma için Türkçe basılmış ve dağıtılmıştı. Genel arzu üzerine aynı broşür Romence’ye tercüme edilerek basıldı. Bununla, Türkçe bilmeyen Romen vatandaşlarının daha kolay bilgilendirilmesi amaçlanıyor.

Her yılın Eylül/Ekim aylarında gerçekleştirilen Babadağ Sarı Saltuk Baba Buluşması’nın bu yıl da gerçekleştirileceği bildirildi. UKİD yönetiminden verilen bilgiye göre, koronavirüsü kapsamında alınan tedbirleri dikkate aldıklarını, bunun için gerekli düzenlemeleri yapmak suretiyle program bu yıl da yapılacak.

Program tarihinin önümüzdeki günlerde belirleneceğini ifade eden UKİD yetkilileri; ‘Aktüel durumun ortaya çıkardığı hassasiyete binaen her yılki akışın dışında bir program düzenleyeceğiz. İnsan sağlığı her şeyin başında gelir. Fazla kalabalıkların ve temasın asgariye indirildiği bir program düşünüyoruz. Ancak bu büyük mutasavvıf ve halk önderini mutlaka anacağız’ şeklinde konuştular.

Daha önce yayınlanan ve mevcudu biten Günümüz Diliyle Sarı Saltuk isimli kitabın da Romence dilinde yeni baskısının yapılacağı bildirildi.