Sancak Dostları Vakfı’ndan Sırbistan’a sert tepki

Sırbistan’a ait jetlerin 11 Nisan günü Yeni Pazar üzerinde alçak uçuş yapmalarına merkezi Ankara’da bulunan Sancak Dostları Vakfı sert tepki gösterdi.

Vakfın Yönetim Kurulu Başkanı Kâmil Çalışkan tarafından bugün yapılan açıklamada, Sırbistan’ın eski alışkanlıkları devam ettirdiğine dikkat çekilerek, ‘’2000 yılından bu tarafa Belgrad’da hukümetler gelmiş geçmiş, ancak günümüze gelinceye kadar Miloşeviç’in mirası ırkçı zihniyetin, ülkeyi yönetmeye devam ettiğine üzülerek şahit oluyoruz. Uluslararası mahkemelerin soykırım suçu sebebiyle ömür boyu hapse mahküm ettiği kişiler, kahraman muamelesi görmekte caddelere isimleri verilmekte, Srebrenica soykırımı ısrarla inkâr edilmektedir.’’ görüşlerine yer verildi.

‘’Yeni Pazar semalarında savaş uçağı istemiyoruz! İş ve aş istiyoruz’ denen bildiride şu görüşlere yer verildi: ‘’Hırvatistan Bosna ve Kosova’da yaşayan Sırp nüfusu savunmak için gerekirse savaşacağını bile ilan eden Belgrad rejimi, kendi ülkesinde yaşayan Boşnak, Arnavut, Hırvat ve diğer azınlıkları yok sayıyor. AB ile tam üyelik için müzakere yürütürken NATO karşıtı politikalarla Rusya’dan silah ve cephane alarak batıya meydan okumaktan çekinmiyor. Medeni dünyaya meydan okumanın tipik bir örneği 10-11 Nisan günü yaşandı. Sırbistan hava kuvvetlerine ait savaş uçakları Yeni Pazar üzerinden alçak uçuş yaparak taciz etmiş, korona virüs salgını sebebiyle zor günler yaşayan Sancak halkının hayatını daha da zorlaştırmıştır.  İşsizlik ve fakirlik sebebiyle Avrupa’da iş aramak zorunda bırakılan Sancak Boşnak milleti tepesinde savaş uçağı görmek istemiyor, iş istiyor, çalışmaz halde tutulan hastanelerinde insanca sağlık hizmeti almak istiyor. 

Sancak Boşnak milleti 30 yıldır, mili kimliğini inkâr eden otoriter Belgrad rejiminden, temel insan haklarını elde etmek için mücadele veriyor.  Bu mücadeleyi korona virüsten daha tehlikeli ilan eden Sırbistan’ın eski Ankara büyükelçisi Prof. Darko Tanaskoviç’in sapık zihniyetini lanetliyoruz. Yeni Pazar’da bir caddeye Aliya İZETBEGOVİÇ ismine tahammül edemeyen zalim devleti şiddetle protesto ediyoruz.’’