Sarı Saltuk Baba aşıkları Diyarbakır’da buluştu

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği UKİD tarafından Diyarbakır Valiliği‘nin destekleri ile 18 Haziran 2014 tarihinde Diyarbakır’da düzenlenen ‘‘Sarı Saltuk Buluşması‘‘ başarıyla neticelendi.

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği UKİD tarafından Diyarbakır Valiliği‘nin destekleri ile 18 Haziran 2014 tarihinde Diyarbakır’da düzenlenen ‘‘Sarı Saltuk Buluşması‘‘ başarıyla neticelendi.

Etkinliğe Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, UKİD Başkanı Musa Serdar Çelebi, Dicle Üniversitesi Rektörü Ayşegül Jale Saraç, Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, Vali Yardımcısı Zafer Engin, Kaymakamlar bir çok davetli katıldı.

Programın açılış konuşmaları UKİD Yönetim Kurulu Başkanı Musa Serdar Çelebi ve Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç tarafından yapıldı.

Diyarbakır’da ilk defa gerçekleşen programda akademisyenler, ilim adamları, tasavvuf erbabı ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri büyük halk önderi ve mutasavvıf Sarı Saltuk’un hayatı ve hayat felsefesini ortaya koyan görüşler ortaya koydular, Sarı Saltuk’un Diyarbakır’daki makamını ziyaret ettiler, lokma ikram edip dualar okudular.

Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Sanat Merkezinde  gerçekleşen sempozyuma  konuşmacı olarak Prof. Dr. Alemdar Yalçın, Prof. Dr. Hasan Onat, Prof. Dr. Necati Demir, Doç. Dr. Gıyasettin Aytaş katıldılar. Oturumu Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ yönetti. Sempozyumda Sarı Saltuk Düşüncesi ile Sarı Saltuk’un Türkiye ve Balkanlar’daki etkileri dile getirildi, Hoca Ahmet Yesevi geleneğinin önemli temsilcilerinden olan bu tarihi şahsiyetin yaptığı insani faaliyetler ile engin hoşgörüsü, ırk, dil, din ayrımı gözetmeden insanlarla kurduğu samimi ilişkileri ve engin bilgi seviyesi nedeniyle sadece Müslümanların değil her din ve milliyetten insanın sevgisini kazanan alevi-bektaşi geleneğinin öncülüğündeki örnek misyonu ele alındı.

Sempozyumun ardından Türk-İslam coğrafyasının birçok yerinde türbe ve makamları bulunan bu önemli zatın Diyarbakır Sur ilçesi, Melik Ahmet Paşa Caddesi’nde, Urfa Kapı civarında GülşeniyeTekkesi’nin içerisinde bulunan türbesi ziyaret edildi. Etkinlik buradaki lokma dağıtımı ve lokma duası ile sona erdi.

tr_TRTürkçe