Sarı Saltuk Baba Üsküp Buluşması 27 Aralık’ta başlıyor

UKİD tarafından Makedonya’da düzenlenen Sarı Saltuk Baba Üsküp Buluşması üç gün sürecek.

2014 yılının son Sarı Saltuk Buluşması 27-29 Aralık tarihleri arasında Makedonya’da gerçekleşiyor. UKİD tarafından ünlü Türk mutasavvıfı ve halk önderi adına yapılan etkinlik çerçevesinde, Sarı Saltuk Baba’nın toplumları birleştirici rolü üzerinde durulacak.

Programda, Prof. Dr. Ahmet Taşğın, Şefik Kantar ve Eyüp Salih tarafından Sarı Saltuk Baba’nın günümüz insanına mesajları ve Sarı Saltuk Baba’nın Makedonya için taşıdığı anlam konularında tebliğler sunulacak. Daha ziyade öğretmenlerin ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yer alacağı sempozyumlarda Sarı Saltuk Baba felsefesinin bölge ve dünya barışı için önemi vurgulanacak.

Program çerçevesinde, başta Sarı Saltuk Baba’nın makamının bulunduğuna inanılan Sveti Naum külliyesi olmak üzere, tarihi ve tasavvufi anlama sahip yerlere de ziyaretler düzenlenecek ve bilgilendirme yapılacak.

Türkiye’den etkinlikler için Makedonya’ya giden UKİD Başkanı Musa Serdar Çelebi başkanlığındaki heyet, değişik kurum ve sivil toplum kuruluşları ile de toplantılar düzenleyerek Sarı Saltuk Baba çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulunacak.

Makedonya’daki etkinlik MATÜSİTEB ile birlikte ve TİKA’nın da katkıları ile düzenleniyor.

UKİD tarafından 3 yıldır düzenlenmekte olan Sarı Saltuk Buluşmaları’na 2015 yılında da devam edileceği, gelecek yıl Babadağ dışında Bosna-Hersek’te de bir buluşma gerçekleştirileceği bildirildi.