Sarı Saltuk Baba Üsküp’te Anıldı

UKİD tarafından, 27-29 Aralık 2014 tarihlerinde’Barış İçinde Birlikte Yaşama Yolu – Sarı Saltuk Baba Üsküp Buluşması’ düzenlendi.

Sarı Saltuk Baba’nın Balkanlar’a geçişinin 750.yılında ‘Barış İçinde Birlikte Yaşama Yolu – Sarı Saltuk Baba Üsküp Buluşması’ düzenlendi. Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği (UKİD), Makedonya Türk Sivil Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) ve Türk İşbirliği Ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Üsküp Koordinatörlüğü ile ortaklaşa düzenlenen Sarı Saltuk Buluşması‘na ilgi büyüktü.

Toplantının açılışında konuşan UKİD Başkanı Musa Serdar Çelebi, ‘‘Sarı Saltuk Baba ve onun takipçilerinin Balkanlar’da yaptığı gönül fethini bizler nasıl gerçekleştirebiliriz. İnsanlar arasında dil, din ve ırk ayırımı yapmaksızın, bütün insanları yeni baştan Sarı Saltuk Baba‘nın ve onun takipçilerinin yaptığı gibi yeniden nasıl kucaklaştırabiliriz, bir araya getirebiliriz? Kalıcı barışı sağlamaya nasıl katkı sunarız? Sorularının cevaplarını aramak için neler yapmalıyız, sorularının cevabını bulmak için bu toplantıyı düzenledik‘‘ dedi.

Musa Serdar Çelebi konuşmasında, böylesine zor bir coğrafyada adından 750 sene sonra hala kendisinden bahsedilen Sarı Saltuk‘un, sadece Romanya’da değil, Balkanların tüm ülkelerinde ve aynı zamanda Ohri’de makamı bulunduğunu söyledi. Felsefesi aramızda hala yaşayan, enerjisiyle insanları durduğu yerden toplanmaya, bir araya getirmeye devam eden Sarı Saltuk Baba‘yı 750 sene sonra yeniden doğru bir şekilde anlamak ve başkalarına anlatmak ihtiyacı duyulduğunu dile getirdi ve Balkanlar’daki Türklüğü, Türkçeyi anlatırken önce işe Sarı Saltuk’la başlamamız gerektiğini hatırlattı.

Balkanlar’da birçok yerde makamı bulunduğuna inanılan Sarı Saltuk Baba‘nın, Makedonya’nın Ohri şehrinde de bugünki adıyla Aziz Naum olarak anılan mekanda makamı olduğuna inanılmaktadır.

Buluşma‘da konuşan DHA Makedonya muhabiri, Araştırmacı-gazeteci Eyüp Salih, 1263 tarihinde Sarı Saltuk ile birlikte bazı Türklerin Balkanlara geçerek yerleştiklerinin tarihi kaynaklarda mevcut olduğunu, bunlardan bir kısmının da tekrar Anadolu’ya hicret ettiklerini dile getirdi. Salih, Sarı Saltuk’ın Balkanlar’da ve diğer Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde dini misyonunun tarihi kaynaklara göre değil, yarı tarihi ve yarı efsanevi kitaplara ve anane’lere ve rivayetlere dayandığını söyledi. Eyüp Salih, Sarı Saltuk’un Balkanlar’da hatırasının hala devam ettiğini, 7 tane mezar ve türbe olduğunu belirterek; Ohri makamıyla ilgili yazılan tarihi kaynakları da hatırlattı.

Sempozyum konuşmacılarından Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Taşgın, konuşmasında Sarı Saltuk’ın daha iyi anlaşılması gerektiğini söyleyerek, Sarı Saltuk’a sahip çıkmanın gerekliliği üzerinde durdu. Bir Horasan Ereni olan Sarı Saltuk Baba’nın misyonunu ve etkisini dile getirdi.

Sempozyumda konuşan UKİD Genel Müdürü gazeteci-yazar Şefik Kantar, Sarı Saltuk’un Üsküp’le ilişkisini dile getirdi. Önemli bir kesişme noktası olan Balkanlar’da Sarı Saltuk’un barışa, insanların ve toplumların bir arada huzur içerisinde, barış içerisinde yaşamalarına yönelik çalışmalar yaptığını söyledi.