Sarı Saltuk Balkanlara Gidişinin 750. Yılında anıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın desteği ile Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği tarafından İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi’nde Sarı Saltık Gazi’nin Balkanlara Gidişinin 750. Yılı münasebetiyle ‘Sarı Saltık Gazi’yi Anma ve Saltıkname’yi Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi.
18 Nisan 2013 Perşembe 21:59

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın desteği ile Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği tarafından İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi’nde Sarı Saltık Gazi’nin Balkanlara Gidişinin 750. Yılı münasebetiyle ‘Sarı Saltık Gazi’yi Anma ve Saltıkname’yi Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi.

Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi’nde düzenlenen toplantıya, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, UKİD Başkanı Musa Serdar Çelebi, Dünya Bektaşiler Lideri Baba Mondi Edmond Brahimova, Ahmet Yesevi Vakfı Başkanı Erdoğan Aslı Yüce, Bulgaristan Dulova Halifesi Halil İbrahim Koz, Alevi Din Hizmetleri Başkanı Ali Yüce, Alevi Vakıflar Federasyonu Başkanı Doğan Bermek, Makedonya Milletvekili Erdoğan Saraç, Azerbaycan Milletvekili Ganive Paşayeva, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ve çok sayıda akademisyen ve davetli katıldı.

Anma Programı tasavvuf musikisi dinletisiyle başladı. UKİD Başkanı M. Serdar Çelebi dinletinin ardından yaptığı konuşmada Sarı Saltık Gazi’yi anmak ve Saltıknameyi tanıtmak için toplandıklarını belirterek, “Sarı Saltık’ı anmanın verdiği hazla sizleri canı gönülden selamlıyorum. UKİD esasen Türkiye dışında yaşayan insanlarımızın meselelerini projelendirerek çalışmayı amaçlamaktadır. Biz geçen yıl Balkanlardaki kardeşlerimizle yeniden bir araya gelmek ve onların orada karşılaştığı meselelere çözüm bulmak amacıyla çeşitli projeler başlattık” dedi.

UKİD Başkanı Çelebi, Balkanlar için uyguladıkları projelerden bir tanesinin de Sarı Saltık Gazi için uyguladıkları proje olduğunu söyleyerek, “Balkanlarda uyguladığımız projelerimizden bir tanesi de Balkanlardaki kardeşlerimizin tamamının büyük bağlılık duydukları, bu yıl itibari ile Balkanlara gidişinin 750. Yılını andığımız Sarı Saltık Gazi’dir. UKİD olarak Sarı Saltık Gazi’nin Balkanlarda ve Türkiye’de ne kadar tanındığına dair bir proje başlattık. Bu kapsamda Sarı Saltık’ı anma günleri tertip ettik. Bunun dışında Sarı Saltık Gazi için yazılan Saltıkname’yi ele almak istedik. TİKA’nın da destekleriyle Saltıkname’yi kitap haline getirdik. Saltıkname’nin basımı kolay olmadı. Hocalarımız gerçekten büyük emek verdiler. Ben Saltıkname’nin kitap haline getirilmesinde başta TİKA’ya ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Programda konuşan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ise, Sarı Saltık Gazi’nin Balkanlara gelişi vesilesi ile yapılan anma toplantısında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Sarı Saltık Gazi’nin anılmasında ve Saltıkname’nin tanıtılmasına hem vesile oldukları hem de bizi vesile ettikleri için UKİD’e teşekkür ediyoruz” dedi.

Sarı Saltık Gazi’yi Anma ve Saltıkname’yi Tanıtım Toplantısı’nın Kutlu Doğum Haftasıyla tevafuk olduğunu ifade eden TİKA Başkanı Çam, “Sarı Saltık’ı anmak bize de nasip oldu. Bu haftanın rahmet, bereket ve yeni enerjiler getirmesini diliyorum. Bu programda emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Konuşmaların tamamlanması ve verilen aranın ardından program, Bilecik Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Azmi Özcan, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Demir ve Sakarya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Musa Taşdelen’in katılımlarıyla düzenlenen sempozyumla devam etti. Sempozyumda Sarı Saltuk’un tarihi ve efsanevi kişiliği, Balkanlar’daki etkisi ve günümüze verdiği mesajlar üzerinde duruldu.

Program, Saltıkname’nin imza ve dağıtımının ardından, müzik programı ve verilen ikramlarla sona erdi.

Kaynak: TİKA