Sarı Saltuk Buluşmaları artık Uluslar arası Festival olacak

Bu yıl üçüncüsü yapılan Babadağ Sarı Saltuk Buluşması Romanya’nın Köstence kenti yakınlarındaki Babadağ’da gerçekleşti.

UKİD tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Babadağ Sarı Saltuk Buluşması sonrası yapılan değerlendirmelerde gelecek yıldan itibaren Buluşma’ların Festival şeklinde yapılması kararlaştırıldı.

Bu yılki program 19 Eylül akşamı saat 18:00’de Romanya’nın Köstence kentinde yapılacak açılış toplantısı ile başladı. Oxford Otel’de yapılan açılışa Türkiye’den UKİD ve Cem Vakfı temsilcileri, ilim adamları, uzmanlar, Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan’dan alevi-bektaşi temsilcilerle değişik tasavvuf yollarına mensup Sarı Saltuk sevdalıları katıldılar. Açılışta UKİD Yönetim Kurulu Başkanı Musa Serdar Çelebi, Köstence Başkonsolosu Ali Bozçalışkan ile diğer temsilciler konuşmalar yaptılar. Konuşmalarda Sarı Saltuk Baba’nın şahsiyeti ve felsefesi üzerinde durdular. Açılışta ayrıca Esat Kabaklı tarafından kısa bir dinleti ile deyişler sunuldu.

Geçtiğimiz yıllarda daha ziyade sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve yetkililer çerçevesinde gerçekleşen etkinliğin, bu sefer bunlara ilaveten yerli halk kitlelerini ve yerli resmi çevreleri de içine aldığı görüldü.

Program kapsamında yapılan sempozyumlara Prof. Dr. İlyas Üzüm, Prof. Dr. Ali Sinan Bilgili, Prof. Dr. Ahmet Taşkın, Prof. Dr. Musa Taşdelen, Doç. Dr. Gıyasettin Aytaş, Dr. Hayati Bice, Gülten Abdula gibi konunun uzmanları katılarak görüşlerini açıkladılar. Babadağ Belediyesi ile işbirliğinin de sağlandığı programda Sarı Saltuk Baba türbesinde anma programı düzenlendi, büyük bir toplulukla topluca derviş aşı yendi ve lokma duası yapıldı. Program, Esat Kabaklı ve zâkir Hasan Ali Uzun’un deyişleriyle süslendi.

3.Sarı Saltuk Buluşması çerçevesinde Koyun Baba’nın mezarı da ziyaret edildi. Yapılan değerlendirmeler neticesinde bakımsız bir halde olan Koyun Baba’nın mezarının tamiri ve mezarın bulunduğu yere çıkan yolun düzeltilmesi konusuyla UKİD’in ilgilenmesi, TİKA’nın katkıları ve Babadağ Belediyesi’nin işbirliği ile gerekli inşa ve tamir faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

Ayrıca Babadağ’daki okul çocukları için temin ettiği kırtasiye malzemeleri dağıtılırken, Romanya’dan öğretmen, ilim adamı, sivil toplum kuruluşu ve medya mensuplarının programa katılımlarının, buna ilaveten Babadağ Belediyesi’nin de aktif iştiraklerinin sağlandığı görüldü.

19 Eylül günü başlayacak program 21 Eylül Pazar gününe kadar sürdü. Programdan sonra yapılan değerlendirme müzakerelerde, bundan sonraki yıllarda Buluşma’nın Festival şekline dönüşmesi kararlaştırıldı. Ayrıca Babadağ ile Türkiye’den Babaeski-Kırklareli, Sarıyer-İstanbul gibi ilçelerle kardeşlik ilişkisi kurması yolunda adımların atılması üzerinde duruldu.