Seyyid Yahya Şirvani Bakü’de anıldı

‘Azerbaycan’dan Dünya’ya Doğan Güneş Seyyid Yahya Şirvani Anma Programı’ Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapıldı.

Uluslar arası Kalkınma ve İşbirliği Derneği – UKİD tarafından TİKA’nın destekleri ile düzenlenen ‘Azerbaycan’dan Dünya’ya Doğan Güneş Seyyid Yahya Şirvani Anma Programı’ 5 Aralık Cuma günü Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de büyük bir katılımla gerçekleştirildi. Program, protokol konuşmaları dışında Türkiye’den gelen ilim adamları ve uzmanların katıldığı sempozyum ve tasavvuf müziği ziyafetinden oluştu.

 

PARK INN salonlarındaki programa, protokol mensupları yanında öğretim üyeleri, öğrenciler, sivil toplum kurumu temsilcileri ve tasavvuf ehli ikiyüzden fazla kişi katıldı. İstanbul’dan gelen müzik grubunun Seyyid Yahya Şirvani’ye air Vird-i Settar’ını okumalarıyla başlayan program ilgi ile takip edildi. 20 dakikadan fazla süren ve Halvetilikte önemli bir yeri olan Vird-i Settar izleyiciler tarafından büyük beğeni kazandı.

UKİD Başkanı Musa Serdar Çelebi, yaptığı açış konuşmasında programın yapılış sebeplerini ve beklenen sonuçlar üzerinde durdu. TİKA Bakü Müdürü Mustafa Haşim Polat ve Kıbrıs Din Görevlileri Sendikası Başkanı Fahreddin Öğdü de birer selamlama konuşması yaptılar.

 

Programın sempozyum bölümünde Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ahmet Taşğın’ınbaşkanlık yaptığı oturumda, Doç. Dr. Mustafa Tatçı, Prof. Dr. Ahmet Öğke, Doç. Dr. Abdülmecit İslamoğlu, Doç. Dr. Semih Ceyhan, Araştırmacı Yazar Mahmut Şevket Dipşar ve Öğretim Üyesi Muharrem Ök, Bakuvî diye bilinen Seyyid Yahya Şirvanî’nin hayatı, felsefesi, takipçileri ve günümüz insanlarına verdiği mesajlar hakkında konuşmalar yaptılar.

 

Program, Müzik Grubu’nun söylediği ilahîlerle sona erdi. Program sonunda davetlilere Seyyid Yahya Şirvanî’nin anlatıldığı Firdevs Kapusuzoğlu tarafından yazılan ‘Bin Gemiye’ isimli kitap hediye edildi.